1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
1 year ago
14

The ___ is the average of the sum of the squared differences of the mean from each element in a set of numerical data.

Mathematics
1 answer:
Bess [88]1 year ago
4 0

Answer:

Variance.

Step-by-step explanation:

that is the variance of the data.

The square root of the variance is the Standard Deviation.

You might be interested in
Can someone solve this for me please, i really need help
Aleksandr [31]

Answer:

I sorted them by colors: red goes with red, blue with blue, purple with purple and brown with brown :))

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
How does substitution help you to solve systems of equations?
kipiarov [429]
In solving equations, each must have vales of x and y. X is any number and Y is the output of any number. If you substitute x for a number, you can solve the equation for y. 
5 0
3 years ago
Express 60,000 using exponents
pshichka [43]
6 times 10^4 is your answer hope i helped

3 0
3 years ago
The grid represents 1 whole. Shade the grid to the model 0.3.
Triss [41]

Answer:

where is the grid? I would help if you have more info

8 0
3 years ago
You deposit $1200 in an account. The account earns $120 simple
iVinArrow [24]

We have to find the unit rate, so we have to divide what you earned in interest by the amount of months.

120/8=15

So you earn $15 per month

---

sorry if this doesn't help

7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ help solve !!!!!!!
    12·1 answer
  • What is the geometric mean of 3 and 15
    10·1 answer
  • Given the equation 2x +4 = 4x -2, select the reasoning that correctly solves for x.
    15·2 answers
  • at gym A it cost $12 to join with a monthly fee of $20. At gym B it cost $4 to join with a monthly fee of $22. After how many mo
    14·1 answer
  • P-4=-9+p i don't know how to determine whether its an infinite solution, or n solution.
    15·2 answers
  • Consider the infinite sequence an=1,2,6,24,120... What function defines this sequence recursively?
    12·1 answer
  • Sally works as an estimator for​ G&J Electric. She has determined that 550 feet of electrical cable will be needed to wire a
    14·1 answer
  • Noa buys 6 items that each cost $4.25 and 3 items that each cost $6.75. How much does Noa spend in total?
    9·2 answers
  • A baker has 10 pies. He will cut all the pies into pieces that are each 1/4 of the whole pie. How many pieces of pie will there
    15·2 answers
  • In 20 words or fewer write a conjecture about rectangles and quadrilaterals
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!