1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
1 year ago
12

Indicate whether the following costs of procter & gamble (pg), a maker of consumer products, would be classified as direct m

aterials cost, direct labor cost, or factory overhead cost:__________
Business
1 answer:
Archy [21]1 year ago
7 0

Factory overhead costs for the Iowa City, Iowa, facility include: a. Plant manager's pay; b. Maintenance materials;

b. Factory overhead costs Process engineers' salaries

Payroll for the Packaging Department of the paper manufacturing facility in Bear River City, Utah.

Actual labor costs

b. Direct material costs for scents and fragrances used in soaps and detergents

Wages of production line workers at the soap and detergent factory in Pineville, Louisiana Direct labor cost

Depreciation on the manufacturing line at the Pennsylvania paper products factory in Mehoopany Factory overhead costs

Materials for packaging Direct material costs

i. Body wash resins Direct materials cost j. Auburn, Maine manufacturing plant depreciation Factory overhead costs

To learn more about Gamble
brainly.com/question/1677256
#SPJ4

Incomplete Question

You might be interested in
Without specifics, a goal isn't very_____.<br><br> motivating<br> accurate<br> needed<br> useful
Vlad1618 [11]
Accurate. PLEASE GIVE ME BRAINIEST
6 0
3 years ago
The Shapely Company uses the high-low method to determine its cost equation. The following information was gathered for the past
Naddik [55]

Answer:

$633,000.

Explanation:

We use the High-low method to get the cost formula:

\left[\begin{array}{ccc}High&14,250&710,000\\Low&9,250&570,000\\Diference&5,000&140,000\\\end{array}\right]

This means 5,000 machine hours generate 140,000 labor cost

We divide and get the variable cost generate per machine hour:

Cost 140000

machine hours 5000

140,000/5,000 = 28

variable cost 28

Next, we use this to calculate the fixed cost:

total cost = variable cost + fixed cost

fixed cost = total cost - 28 X DL

<u>High:</u>

Total Cost 710,000

Variable 399,000 (14,250 x 28)

Fixed Cost 311,000

<u>Low:</u>

Total Cost 570,000

Variable 259,000 (9,250 x 28)

Fixed Cost 311,000

Now with the cost formula we solve for 11,500 machine hours

cost = 311,000 + 28 X Machine Hours

cost = 311,000 + 28 x 11,500

cost = 633,000

6 0
3 years ago
Maxim Company had the following partial listing of accounts and balances at year-end: Cash, $7,000; Accounts Receivable, $6,000;
MrRissso [65]

Answer:

B. $23,000

Explanation:

Recall that, assets are resources that an individual or an organization has which have future economic value that can be measured,

Thus,

Total current assets = Cash + account receivable + supplies + prepaid rents + inventories.

Therefore

Total current assets = 7000 + 6000 + 1000 + 4000 + 5000

= $23,000

Note: Land is not included in CURRENT asset. Land are longterm assets.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The curve that shows the relationship between the sales price and quantity sold is called the:__________
Vinvika [58]

The curve that shows the relationship between the sales price and quantity sold is called the: demand curve.

The call for a  demand curve is a graphical representation of the relationship between the price of an excellent or carrier and the quantity demanded for a given time frame. In a standard representation, the rate will seem on the left vertical axis, the amount demanded on the horizontal axis.

A demand curve is a graph that shows the amount demanded at every rate. every now and then the demand curve is likewise referred to as a demanding agenda because it is a graphical illustration of the call for schedules.

The demand curve can be a critical device to apply while corporations make pricing decisions. this is because the call for a curve can show the price point where the purchaser responsiveness drops, as well as the fee point that elicits the very best demand.

Learn more about the demand curve here:

brainly.com/question/16790743

#SPJ4

5 0
11 months ago
A firm creates value by?
djverab [1.8K]

Answer:

Paying more cash to its creditors and stockholders than the amount it received from them (1)

Explanation:

Stockholders are the primary owners of the company who have invested their money in the company's shares i.e equity holders and expect a reasonable returns higher than their investment.

Creditors are money lenders like banks i.e debt holders who have given loan or bank overdraft to the company and expecting the company to pay back at an agreed date with interest.

A firm creates value by being able to invest money sourced from various investors into a viable project that guaranteed greater returns than the weighted average cost of capital.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • _____ is a measure of the number of times an individual is exposed to a brand message via advertising. it is used to measure the
    13·1 answer
  • Acme company has just completed the incorporation process and received its articles of incorporation from the state. at the firs
    14·1 answer
  • Your boss, Kerry Miller, has asked you to analyze the soft drink industry using Porter's five forces model. Which of the followi
    9·1 answer
  • Mayan Company had net income of $33,480. The weighted-average common shares outstanding were 9,300. The company declared a $4,00
    6·1 answer
  • 1. Think about the four cores of credibility. Choose one of them and describe why it is important to you for your workplace.
    15·1 answer
  • While negotiating with Stewart to purchase his house, Yasmine asks him about the condition of the roof. "Excellent," he replies.
    7·1 answer
  • Cambridge Manufacturing Company applies manufacturing overhead on the basis of machine hours. At the beginning of the year, the
    14·1 answer
  • Maziarz Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Selling price per unit $ 220
    11·1 answer
  • What are the causes of xenophobia​
    15·2 answers
  • Barbara buys 100 shares of DEM at $35 a share and 200 shares of GOP at $40 a share. She buys on margin and the broker charges in
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!