1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
1 year ago
6

Sylas loves cookies! If he bought 5 cookies for $6.65, how many cookies could he buy with $20?

Mathematics
1 answer:
Setler [38]1 year ago
6 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

6.65:5=1.33

1.33х15=19.95$

we need to around the 19.95 and we get a 20$

have a nice day

You might be interested in
PLEASE HELP!!! How much blueberry pie will each person get if 4 people share one half of the pie equally?
Rasek [7]

Answer:

Each person gets one eighth of the pie.

Step-by-step explanation:

1/2 pie divided by 4.

1/2 / 4 = 1/2 / 4/1 = 1/2 × 1/4 = 1/8

Answer: Each person gets one eighth of the pie.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for x, where x is a real number (5 points): <br> -5x^2 + 7x + 41 = 32
wel
Subtract 32 to both sides to the equation becomes -5x^2 + 7x + 9 = 0.

To solve this equation, we can use the quadratic formula. The quadratic formula solves equations of the form ax^2 + bx + c = 0
                   x = [ -b ± √(b^2 - 4ac) ] / (2a)
                   x = [ -7 ± √(7^2 - 4(-5)(9)) ] / ( 2(-5) )
                   x = [ -7 ± √(49 - (-180) ) ] / ( -10 )
                   x = [ -7 ± √(229) ] / ( -10)
                   x = [ -7 ± sqrt(229) ] / ( -10 )
                   x = 7/10 ± -sqrt(229)/10
The answers are 7/10 + sqrt(229)/10 and 7/10 - sqrt(229)/10.
6 0
3 years ago
Shen is saving money to buy a game. The game costs $24 , and so far he has saved two-thirds of this cost. How much money has She
valentinak56 [21]
24 divided by 3 = 8

but thers two third so 8+8=16

shen has saved $16.00

Hope this helps!
8 0
3 years ago
29
kramer

Answer: C (1.25, 10.25)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size &amp; P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 2^4 ⋅ 2^−7?
    8·2 answers
  • Julie buys a pair of earrings for $7. Now she would like to the same earrings for 2 friends. How much will she spend for all 3 p
    5·2 answers
  • Someone help me plz!!!!
    11·2 answers
  • sam is cooking cookies the recipe calls for 3 4/5 cuos of flour. she accidentally puts in 5 1/4 cups how many extra cups did she
    13·1 answer
  • If a dozen widgets cost $30.00, how much will 80 widgets cost?
    14·1 answer
  • Let k = 5. What is the value of 27 – k · 2? A. 11 B. 17 C. 24 D. 44
    11·2 answers
  • Measure of the angle ​
    6·1 answer
  • Combine Like Terms- Use the Highlighting Tool
    5·1 answer
  • Which of the following statements concerning the linear correlation coefficient are true?
    6·2 answers
  • Lexia ran three laps around her neighborhood. Each lap is 1 and StartFraction 3 over 8 EndFraction miles. Which is the best esti
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!