1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
1 year ago
13

→ Enter a formula using k to connect the two variables. y is proportional to x³

Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]1 year ago
3 0

Directly proportional to x.

<h3>What is propotionality?</h3>
  • In algebra, proportionality is the equality of two ratios.
  • A and B are in the same ratio as C and D in the formula a/b = c/d.
  • When one of a proportion's four quantities is unknown, a proportion is often built up to resolve the word problem.
  • By multiplying one numerator by the opposing denominator and equating the result to that of the other numerator and denominator, the equation can be solved.
  • Any relationship that has a constant ratio is said to be proportionate. For instance, the ratio of proportionality is the average number of apples per tree, and the amount of apples in a crop is proportional to the number of trees in the orchard.

Acc to our question-

  • If two variables' ratios (yx)
  • (x and y) have the same value as a constant (k=yx)
  • therefore the ratio's variable (y) in the numerator is the sum of the other variable and the constant (y=k:x).
  • With a proportionality constant of k, it is claimed that y is directly proportional to x in this instance.

Hence,Directly proportional to x.

learn morr about propotionality click here:

brainly.com/question/24868934

#SPJ13

You might be interested in
Martha earns $18.60 per hour. Joe earns
Soloha48 [4]

Answer:

$18.60 as well

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lindsey bought 5 packages containing 4 bracelets in each. She plans to decorate the bracelets and then sell them for $3 each. Ho
ki77a [65]

Answer:she will have 60 dollars left because 5 times 4 is 20 and if she sold them for 3 dollars you just do 20 times 3 and you should get 60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farm produce an average of 17.1 liters of milk per day . About how many days will it take to produces 200 liters of milk
Dafna11 [192]
Amounttotal=amount per day times number of days
200=17.1 times d
divide both sides by 17.1
11.695=d
about 12 days
7 0
3 years ago
Mrs. Baker found 25 shells on the beach. She brought 2/5 of the shells to her
Basile [38]

Answer:

A. 10 B. 15

Step-by-step explanation:

A. 25/1 * 2/5= 50/5

reduced it is 10

B. 25-10=15

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me due at 11:59 show how you got it if you can.
xz_007 [3.2K]
No clue if this is right

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question: (5x-8)/(45x^2--42x-48)
    6·2 answers
  • 4 over x+4 - 2 over x+1
    5·1 answer
  • I need help so bad this makes no sence
    9·1 answer
  • Choose which statement is true.
    5·1 answer
  • Which measurement is most accurate to describe the weight of an apple?
    10·1 answer
  • Thank you in advance!
    15·1 answer
  • Stefanie swam four-fifths of a lap in the morning and seven-fifteenths of a lap in the evening. How much farther did Stefanie sw
    6·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    14·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (-3, 4) and has a slope of 1/3?​
    7·1 answer
  • Please help me asap! please show your work
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!