Answer:
which number to solve, it kinda seem difficult
Answer:
cost of one cupcake = $2.75
cost of one brownie = $1.25
Step-by-step explanation:
Let c = number of cupcakes
Let b = number of brownies
Equation 1: 5c + 2b = 16.25
Equation 2: 7c + 6b = 26.75
Multiply equation 1 by 3:
⇒ 15c + 6b = 48.75
Now subtract equation 2 from this equation to eliminate 6b:
⇒ 8c = 22
Divide both sides by 8:
⇒ c = 2.75
Substitute c = 2.75 into one of the original equations and solve for b:
⇒ 5(2.75) + 2b = 16.25
⇒ 13.75 + 2b = 16.25
⇒ 2b = 2.5
⇒ b = 1.25
Therefore, cost of one cupcake = $2.75 and cost of one brownie = $1.25
Answer: I think it is 1572 sq feet
Step-by-step explanation:
Lxwxh
14x13x9=1638
Window is 4x4.5=18
Door 1 is8x3=24
Door 2 8x3=24
Since the doors and window are not included in what was painted you need to subtract those totals from the room.
So, 1638-18=1620
1620-48(two doors)=1572 sq feet
Answer:
$98.90
Step-by-step explanation:
20% off of 115 is 92 then when you add the sales tax of 7.5% you get $98.90.
You are going to pay $6.90 in sales tax.
PLEASE MARK BRAINLIEST
To do part B, use the equation that you wrote for part A. We need to figure out what month number March of 2020 will be; we started in January 2015 at month 1; month 2 was Feb. 2015; month 3 was Mar. 2015; etc. to month 12 at Dec. 2015. Then month 13 will be Jan. 2016; month 13+12=25 will be Jan. 2017; month 25+12=37 will be Jan. 2018; month 37+12=49 will be Jan. 2019; month 49+12=61 will be Jan. 2020; month 62 will be Feb. 2020; and month 63 will be March 2020.
63 is the number you will substitute for x in the equation you've already written for part A.