1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
11

2 4/5 x 3 1/8 proper fraction show work

Mathematics
2 answers:
erastovalidia [21]3 years ago
4 0

Answer:

answer is 8 3/4

the formula is in the picture

hope this picture helps

8090 [49]3 years ago
4 0

Answer:

35/4 = 8 3/4 = 8.75

Step-by-step explanation:

14/5 * 25/8 = 14 · 25/5 · 8 = 350/40 = 35 · 10/4 · 10 = 35/4

Multiply both numerators and denominators. Result fraction keep to lowest possible denominator GCD(350, 40) = 10. In the next intermediate step , cancel by a common factor of 10 gives 35/4.

In words - fourteen fifths multiplied by twenty-five eighths = thirty-five quarters.

You might be interested in
What is the value of x in the following equation 1/5x=5^8 <br> A)-8 B) 8 C)40 D)-40
Monica [59]
The correct question is
What is the value of x in the following equation (1/5)^x=5^8 

Applying logarithms both members
log(1/5)^x=log(5^8) 
x*log(1/5)=8*log(5)
x=8*log(5)/log(1/5)

we know that
log (1/5)----> log (1)-log (5)----> 0-log (5)-----> -log (5)
so
x=8*log(5)/-log (5)------> x=-8

the answer is
-8

7 0
3 years ago
PLEASE HELP with this!!
nirvana33 [79]
The answer is 35 7/8. We know that to get the mean, you must add up all the numbers and divide by the amount of numbers. Set up the equation (36 3/4 +36 3/8+37 1/2+n)/4 = 36 5/8. After you solve for n, the missing number, you should get 35 7/8.
3 0
3 years ago
Help Me Please (30 Points) + Brainliset Answer (Repost)
allsm [11]
60 x 60 = 3600 (1 hour)
60 x 30 = 1800 (half hour)
3600 + 1800 = 5400 for one and half hour
answer C. 5400
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $
Thepotemich [5.8K]
To find the unit rate you do

$1.39/8 oz.=.17

Then, you multiply the unit rate by the ounces

.17 * 14 oz. = $2.43
6 0
4 years ago
Pleaseeeeeee help verrrrryyyyy confuseddddddd on #3
Dmitriy789 [7]
X (adult)= 130 
y (child)= 392
(hope you can see it...)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line represents by 5x-12y=24
    14·1 answer
  • a delivery driver makes $46 each day that she works and makes approximately $10 in tips for each delivery. she wants to make $20
    9·2 answers
  • Need answers and work work for 6
    15·1 answer
  • suppose 200 students take an exam, graded on a scale of 0-100%. The median exam grade was 78%, the mean exam grade was 68%, and
    12·1 answer
  • There is a bag with only red marbles and blue marbles. The probability of randomly choosing a red marble is 7 8 . There are 72 m
    7·1 answer
  • A basketball team played 15 games and won 80 percent of them. If the team expects to play 30 games in all, how many more games m
    8·1 answer
  • If you spin the spinner 48 times how many times would you expect to spin a number that is a multiple of 5
    14·1 answer
  • Match them BRAINLIEST IF CORRECT ​
    9·1 answer
  • David rents DVDs from a company that charges a $7.00 monthly fee and $1.50 for each DVD rental. He ends up paying $20.50 for the
    11·1 answer
  • Anyone got the answer?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!