1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
1 year ago
7

Find the average of 8,11,14,13,14, 9,15

Mathematics
2 answers:
drek231 [11]1 year ago
8 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

(8+11+14+13+14+9+15)/7 = 12

Masja [62]1 year ago
8 0

Answer:

<h2>Median</h2>

Total obs. = 7

  • if odd —

Average = (n + 1 )/2

  • n = no. of obs.

Average = 7 + 1 /2

= 8/2 = 4th obs.

<h2>=> 13</h2>

<h2>Mean</h2>

= Sum of obs./ Total obs.

= 8,11,14,13,14,9,15/7

= 84/7

<h2>=> 12</h2>
You might be interested in
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST !!!
7nadin3 [17]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

We're trying to find the distance between points X and Y. Or the distance of X-Z plus Z-Y.

Lets find the distance of X-Z

6-2=4

Now lets find the distance of Z-Y

15-6=9

Now we add the distances

4+9=13

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
pls help i need both blanks the options for the second one is left, right, up, down PLS HURRY ITS TIMED!!
Norma-Jean [14]

Answer:

The graph is shifted 7 units right and 5 units up.

5 0
3 years ago
( The question is on the attachment )
valentina_108 [34]

We can use the slope-intercept form of the equation of a line, y = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept.

From the graph, we see the line crosses the y-axis at y = 15. That means the y-intercept is 15, and we have so far y = mx + 15.

Now we need the slope. On the graph we see that for every 3 units up in y, there is 1 unit to the right in x. The slope is 3/1 = 3. m = 3. Now we add the slope to the equation.

y = 3x + 15

Answer: y = 3x + 15

7 0
2 years ago
A 9-foot roll of waxed paper costs $2.16. What is the price per inch?
Mama L [17]

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

$2.16/9=$0.24 per foot

$0.24/12=$0.02 per inch

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jayden is saving money to buy the new Jordan 11's. He
Fiesta28 [93]

Answer:

it will take Jayden 8 weeks to save money for the Jordan 11's

Step-by-step explanation:

$60 = 3 weeks

$220 = 11 weeks

subtract the three weeks from the amount of time it would take without the saved money

$220 = 8 weeks

or

subtract saved amount from total = $160 and divide by 20

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In triangle ABC, m∠ABC = (4x – 12)° and m∠ACB = (2x + 26)°. Yin says that if x = 19, the triangle must be equilateral. Is he cor
    13·2 answers
  • Which shape is a Parallelogram?
    6·1 answer
  • Y=-×+1 and y=2×+4 how many solutions when graphed
    15·1 answer
  • What is the answer to 3 x minus equals 5
    9·1 answer
  • Define Postulate In Geometry ?
    13·1 answer
  • P divided by 6 as an algebraic expressions
    13·1 answer
  • Every​ morning, my neighbor goes out walking. I observe that​ 20% of the time she walks with her​ beagle, 70% of the time she wa
    9·1 answer
  • Is this a function pls help me
    11·2 answers
  • What is the range of f?<br> 0 -15 srs35<br> O y&gt;15<br> O y&gt; 35<br> O all real numbers
    10·2 answers
  • PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ HELP ASAP!!!PLZ PLZ
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!