1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
5

A 9-foot roll of waxed paper costs $2.16. What is the price per inch?

Mathematics
2 answers:
Mama L [17]3 years ago
8 0

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

$2.16/9=$0.24 per foot

$0.24/12=$0.02 per inch

natulia [17]3 years ago
6 0

Answer:The answer is $0.24

Step-by-step explanation:divide 2.16 by 9

You might be interested in
Sally left the city for vacation. Sara left 5 hours later going 58 mph faster to catch up.
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:46.2

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! I WILL GIVE 100 POINTS AND BRAINLIEST ANSWER IF YOU JUST PLEASE HELP ME!!! ;(
Citrus2011 [14]
If you add the standard deviation to the average, it is 14.84. Because Marcus's score was lower than that, he will not receive a certificate. 
I think this should be right for the reason and the calculation. 


8 0
3 years ago
What linear function can be represented by the set of ordered pairs?
Kryger [21]
Y = 3x - 7

just find the slope then use two point and point slope form to solve for slope intercept form
8 0
1 year ago
Subtract these polynomials.(4x2 – x + 6) – (x2 + 3) =
kozerog [31]
The answer would be
3x² - x + 3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation
tiny-mole [99]

Answer:

59 = 16 + d

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Least common multiple of 13 and 52?
    15·2 answers
  • Callie read for 4 hours last week. Luis read 6 times as long. Write an equation to show how long Luis read.
    15·2 answers
  • Solve the system of equations.
    10·1 answer
  • Please tell me an example to share about unit rate! ty :)
    6·1 answer
  • What is the difference in temperature between 7oc and -4oc
    11·1 answer
  • I will award brainliest.<br> Complete the table! Thanks
    6·1 answer
  • The number y divided by 100
    11·1 answer
  • Please help!!!
    8·1 answer
  • Can someone help me with theses questions
    13·2 answers
  • A coral reef grows 0.12 m every week how much does it grow in 12 weeks. In cm
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!