1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
1 year ago
11

The diameter of a cylindrical construction pipe is 3 ft. If the pipe is 14 ft long, what is its volume?Use the value 3.14 for n,

and round your answer to the nearest whole number.Be sure to include the correct unit in your answer.3 ftO14 ft
Mathematics
1 answer:
olga nikolaevna [1]1 year ago
7 0

The formula for calculating the volume of a cylinder is expressed as

Volume = pi x radius^2 x height

From the information given,

diameter = 3

radius = diameter/2 = 3/2 = 1.5

height = 14

pi = 3.14

By substituting these values into the formula, we have

Volume = 3.14 x 1.5^2 x 14 = 98.91

Rounding to the nearest whole number,

Volume = 99 ft^3

You might be interested in
Bayes' theorem provides a way to transform prior probabilities into posterior probabilities. Group of answer choices True False
Dvinal [7]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Bayes' theorem is indeed a way of transforming prior probabilities into posterior probabilities. It is based on the principle of conditional probability. Conditional probability is the possibility that an event will occur because it is dependent on another event.

The prior probability in this theorem is the present understanding we possess about the possible outcome of an event based on the current understanding we have about the subject. Posterior probability on the other hand is the new understanding we have of the subject matter based on an experiment that has just been performed on it. Bayes' Theorem finds widespread application which includes the fields of science and finance. In the finance world, for example, Bayes' theorem is used to determine the probability of a debt being repaid by a debtor.

6 0
3 years ago
100 envelopes cost you .70 what would 250 envelopes cost you
kobusy [5.1K]
250/100 = 2.5
2.5*7 = 1.75
$1.75

Hope this helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package
Ilya [14]

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

6 0
2 years ago
The seating capacity of a theater is 250. Tickets are $3 for children and $5 for adults. The theater must take in at least $1100
maksim [4K]

Answer:

x + y ≤

3x + 5y ≥ 1100

Step-by-step explanation:

Given:

Seating capacity of theater = 250

Cost of each child ticket = $3

Cost of each adult ticket = $5

Cost per performance = $1100 at least

Find:

System of inequalities

Computation:

Let;

x = Number of children's tickets

y = Number of adult tickets

So

x + y ≤

3x + 5y ≥ 1100

5 0
2 years ago
Please help ASAP this is due today
lozanna [386]

Answer:

good luck

Step-by-step explanation:

the mean is all of them added up then divided by how many numbers there are the median is where you put them in order putting the numbers in order then finding the middlel mode is the most of the same numbers and range is the biggest number

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the median value of the data set shown on the line plot?
    6·2 answers
  • 60/1 in a equivalent ratio
    6·2 answers
  • 10a^3+15a^2b-4ab^2-6b^3
    14·1 answer
  • 15=3y+7.y= please help me with my assignment i havelike 57 more questions to answer and 10% im trying by myself to solve the res
    7·1 answer
  • Ella has 0.5 lbs of sugar. How much water should she add to make the following concentrations? Tell Ella how much syrup she will
    7·1 answer
  • Find the exact length of the third side.<br> 82<br> 18
    9·1 answer
  • The coordinate grid shows points A through K. What point is a solution to the system of inequalities? y &lt; −2x + 10 y &lt; 1 o
    10·1 answer
  • What is the answer for this equation
    8·2 answers
  • Avion drinks water at every meal.At breakfast, he drinks 237 ML. At lunch he drinks 300 ML, and at dinner he drinks 177 ML Estim
    14·1 answer
  • A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!