Answer:
c. 3.5 because the difference between both triangles is 1 cm so 4.5 - 1 = 3.5
Step-by-step explanation:
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Your answer is
- Slope = -1.000/2.000 = -0.500
- x-intercept = 7/1 = 7.00000
- y-intercept = 7/2 = 3.50000
Step-by-step explanation:
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
The perimeter of a pentagon is gotten through the summation of its five sides. Let the first side be represented by x. Since each side of a pentagon is 10 cm greater than the previous side, then the sides will be:
First side = x
Second side = x + 10
Third side = x + 10 + 10 = x + 20
Forth side = x + 30
Fifty side = x + 40
Therefore,
x + (x + 10) + (x + 20) + (x + 30) + (x + 40) = 500
5x + 100 = 500
5x = 500 - 100
5x = 400
x = 400/5
x = 80
Therefore, the lengths will be:
First side = x = 80cm
Second side = x + 10 = 80 + 10 = 90cm
Third side = x + 20 = 80 + 20 = 100cm
Forth side = x + 30 = 80 + 30 = 110cm
Fifty side = x + 40 = 80 + 40 = 120cm
Using proportions, it is found that his DAILY RATE on that particular day is of Php 2,420
.
- This question is solved by proportions, using a <em>rule of three.</em>
- In a regular 8-hour day, Allen earns Php 1420. How much will he earn on a 14 hour day?
The <em>rule of three</em> is:
8 hours - Php 1420
14 hours - x
Applying cross multiplication:



The closest option is Php 2,420.
A similar problem is given at brainly.com/question/24372153