1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
11 months ago
8

a survey survey asked 200 students to name their favorite fruit the table shows the results of a survey

Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]11 months ago
4 0

Part A

Fraction of peach 2/5

Total = 200

number of students that pick peach as their favorite fruits

\begin{gathered} =\text{ }\frac{2}{5}\text{  x  200} \\ =\text{ }\frac{2\text{ x 200}}{5} \\ =\text{ }\frac{400}{5} \\ =\text{ 80  students} \end{gathered}

Part B

number of students that pick orange as their favorite fruits

\begin{gathered} =\frac{3}{8}\times200^{} \\ =\text{ }\frac{3\text{ x 200}}{8} \\ =\text{ }\frac{600}{8} \\ =\text{ 75} \end{gathered}

number of students that pick plum as their favorite fruits

\begin{gathered} =\text{ }\frac{1}{10}\text{ x  200} \\ =\text{ }\frac{200}{10} \\ =\text{ 20} \end{gathered}

There are 55 more students that chose orange rather than plum.

You might be interested in
What answee is it?? :))))
Nataliya [291]

Step-by-step explanation:

The answer is C

We can easily eliminate B and D since Ms. Macdonald isn't starting with 3 rabbits.

We can also eliminate choice A, because 5 to the 3rd power isn't 15.

5 to the 3rd power is 125, therefore the choice is C

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Clim_%7Bx%20%5Cto%20%2B%5Cinfty%7D%20%28%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D-3x-1%20%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20-4x
Natalka [10]

Step-by-step explanation:

I know but I m feeling bore

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two friends, Hailey and Jenna bought two tickets to see a play at a local theater . Each ticket cost $17.25. Each friend donated
Sliva [168]

Per ticket cost $17.25

Per person conveyance fee $3.00

Percent increase in the cost of per ticket

17.39%

8 0
3 years ago
In the similar quadrilaterals below, what is the measure of ∠G?
arsen [322]

Answer:

what

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the volume of the prism? Enter your answer in the box as a mixed number in simplest form.​
OLEGan [10]

Answer:

67.5

Step-by-step explanation:

4.5x6x2.5=67.5

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Every day a factory produces 5000 light bulbs, of which 2500 are type 1 and 2500 are type 2. if a sample of 40 light bulbs is se
    7·1 answer
  • Lila drives 129 kilometers round trip to work. how many kilometers does she drive in 31 days
    14·2 answers
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Write a real word problem that compares <br> 0.4 and 0.29. Then solve the problem.
    10·1 answer
  • What is the approximate distance between points A and B?
    7·2 answers
  • Given that a triangle has sides of length 4.1 cm and 7 cm. What is the range of possible length of the third side?
    13·1 answer
  • Mr. Jordan plans to leave the total of his savings to his four children. If they all are to receive the same amount of inheritan
    7·1 answer
  • Which of the following expressions is correct?
    15·1 answer
  • Consider the line y=3/4x-7 what perpendicular, 6,3
    12·1 answer
  • An animal food bin is in the shape of a rectangular prism that is 2 ft long, 1 ft wide, and 3 ft high. The bin is full of animal
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!