1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
9 months ago
8

Solve for X. 4(2x + 5) + 2x + 3 = -11

Mathematics
2 answers:
S_A_V [24]9 months ago
3 0
We can begin by rewriting the problem:

4(2x + 5) + 2x + 3 = -11

Let’s solve in steps.

1. Distribute

8x + 20 + 2x + 3 = -11

2. Combine like terms

10x + 23 = -11

3. Subtract 23 from both sides

10x + (23 - 23) = -11 - 23

10x = -34

4. Divide both sides by 10

10 / 10 = 1 (or x)

-34 / 10 = -3.4

Therefore, x = -3.4.
dedylja [7]9 months ago
3 0

Answer:

-3.4

Step-by-step explanation:

8x+20+2x+3=-11

10x+23=-11

10x=-34

x=-3.4

You might be interested in
Helphelphelphelphelp​
Lynna [10]

His house has 6 rooms

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor 3h² + 11h + 6.
Irina-Kira [14]

Answer:

hope it helps uh............

8 0
3 years ago
Easy Word Problem
Ann [662]

Answer:

D. 2.65 because it is the slope

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
--
olga_2 [115]

Answer:

where is the equation please put it

4 0
2 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An isosceles triangle has legs whose lengths are 10 inches and a base whose length is 12 inches. Which of
    9·1 answer
  • PLZ HELP ME WITH THIS...!
    14·1 answer
  • Write in expanded form of 7805192
    13·2 answers
  • Identify the equation that means eleven less than x is twenty-three
    15·1 answer
  • If i buy a bigger bed do i have more bedroom or less bedroom
    7·1 answer
  • 2x^2-4x=t solve for t
    8·1 answer
  • Freee pointsssssssssss
    7·2 answers
  • Fiona was thinking of a number. Fiona doubles it, then adds 5 to get an answer of 49.2. What was the original number?
    5·2 answers
  • Imeldas jigsaw puzzle has 500 pieces. She estimates that she put togethe approximately 95 of the pieces.
    13·1 answer
  • If rent is $850 for each 2 weeks, how much is the rent for 7weeks?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!