1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
1 year ago
5

Hi, can you help me answer this question please, thank you

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]1 year ago
5 0

3)

Assuming that the population of the study has a normal distribution and that you are studying the population mean μ.

The statistic hypotheses are

\begin{gathered} H_0\colon\mu=87.8 \\ H_1\colon\mu

If you look at the alternative hypotheses, it includes the symbol "<", which indicates that the test is <em>one-tailed</em>. This means that you will reject the null hypotheses at small values of the test statistic.

Since the sample size is small (n=4) and the given sample data. The test statistic to use for the test is the Student's t:

t=\frac{\bar{X}-\mu}{\frac{S}{\sqrt[]{n}}}\sim t_{n-1}

To calculate the value of the statistic under the null hypothesis you have to use the sample data and the value of the population mean under the null hypothesis:

μ= 87.8

sample mean= 75

sample standard deviation= 17.1

n=4

\begin{gathered} t_{H0}=\frac{75-87.8}{\frac{17.1}{\sqrt[]{4}}} \\ t_{H0}=\frac{-12.8}{8.55} \\ t_{H0}=-1.497 \end{gathered}

The test statistic under the null hypothesis is -1.497

The p-value is the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis.

So you have to calculate the probability of obtaining the value t=-1497

The student t has n-1 degrees of freedom, since the sample taken is n=4, the degree of freedom is 3.

The p-value is then the accumulated probability up to -1.497 under a t-distribution with 3 degrees of freedom:

p-\text{value}=P(t_3\leq-1497)=0.115653\approx0.1157

The p-value is equal to 0.1157

4)

To make a decision using the p-value, you have to compare the said value with the level of significance, following the decision rule:

- If the p-value ≥ α, do not reject the null hypothesis.

- If the p-value < α, reject the null hypothesis.

The p-value (0.1157) is greater than the significance level (α= 0.05)

The decision is "do not reject the null hypothesis."

You might be interested in
Bob does 10 miles on his bike every day. If he continues to ride his bike at this pace, how many miles will he go in h days?
pychu [463]

Answer: in how many days?

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Danielle found an outfit she liked at two different stores. Store 1 marked the outfit down by 15%. They then marked down the red
guajiro [1.7K]

Answer: Store 2

Step-by-step explanation: sorry I don’t know how to explain.

6 0
3 years ago
Please help me answer this question!!!
-Dominant- [34]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

The triangle is an isosceles and so angle SRT and angle STR are equal

also:

Angle SRT and angle STU are supplementary so their sum is equal to 180

7x + 2x + 9 = 180 add like terms

9x + 9 = 180 subtract 9 from both sides

9x = 171 divide both sides by 9

x = 19

3 0
2 years ago
John borrows $3000 to
Goryan [66]
The answer is $3,996

To get this you will need to multiply the monthly payments ($333) by the total number of payments (12)

$333x12= $3996

PS: You also payed $996 in intrest

7 0
3 years ago
Question 10<br> Round the following number to the nearest cent.<br> $2,399.0996
lakkis [162]

Answer:

2,399.10

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Expand and simplify <br> (x + 1) (x + 4) (x + 3)
    11·1 answer
  • Help please, I'll give brainliest to the first correct answer​
    5·1 answer
  • Emily sold 99 boxes of cookies for a fundraiser. If she sold 60% of the total boxes of cookies sold for the fundraiser, how many
    5·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Choose the graph of the inequality x &gt;2
    5·2 answers
  • Which is the correct comparison?
    14·2 answers
  • can you help me with number nine it says find the slope of the line that passes through each pair of points ​
    15·2 answers
  • If your Science class eats 168 slices of<br> pizza in 4 hours, how many slices is<br> that per hour?
    9·2 answers
  • Answer 1-2 no links.​
    13·2 answers
  • A shoe factory produces 1. 81 × 104 pairs of shoes each month. Estimate how many pairs of shoes the factory will produce if it m
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!