Answer:
Unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.
Step-by-step explanation:
A runner competed a marathon of 26.2 miles in 210 minutes.
we can get unit rate by unitary method.
∵ In 210 minutes a runner completes the distance = 26.2 miles
∴ In 1 minute runner will complete the distance = 
= 0.125 miles per minute
≈ 0.13 miles per minute
Therefore, unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.
Answer:
$72
Step-by-step explanation:
one lb costs $12 so just multiply it by 6
Given: The information provided in the table shown
To Determine: From the options provided, the correct option that best describe the information given in the table
Solution
Given that 28% of the children used toothpaste. From the table

Let us calculate the percentage of adult that used toothpaste

Hence, a smaller percentage of adults (about 11%) use the toothpaste.
The correct option is OPTION C
Answer:
1/12
Step-by-step explanation:
first we have to find all the possibilities of getting a sum of 3 or less: 1+1 or 1+2 and we count the second combination 2 times because the numbers can be on either of the dices so we have a total of 3 possibilities. all the possible pairimg of dice are 6*6=36 because each dice has 6 sides and we can get either of them. so the probability would be the chance of getting a sum of 3 or less divided by all the diff combination which equals 3/36 or 1/12 which is roughly around 8.3%
Since the 37 is negative the parabola will open downward.
The coefficient on the outside of the ^2 tells you if it opens up or down. If it's positive it opens upward and if it's negative it opens downward.
For the parabola to open sideways it would be a form of x = y^2