1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
1 year ago
13

Find the value of 'a' and 'b' in given figure.​

Mathematics
2 answers:
sergeinik [125]1 year ago
7 0

Answer:

5,5sqrt2

Step-by-step explanation:

easy

andrezito [222]1 year ago
3 0

from the diagram

the angle is formed

there is a right angle triangle

90 degree and a line in between

which makes the angle 45 degree

You might be interested in
A runner completed a 26.2-mile marathon in 210 minutes. a. Estimate the unit rate, in miles per minute. Round your answer to the
ivanzaharov [21]

Answer:

Unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.

Step-by-step explanation:

A runner competed a marathon of 26.2 miles in 210 minutes.

we can get unit rate by unitary method.

∵ In 210 minutes a runner completes the distance = 26.2 miles

∴ In 1 minute runner will complete the distance = \frac{26.2}{210}

                                                                              = 0.125 miles per minute

                                                                              ≈ 0.13 miles per minute

Therefore, unit rate by which the runner completed the marathon is 0.13 miles per minute.

6 0
3 years ago
35 lbs of apples cost $420. <br> How much would 6 lbs cost?
Ymorist [56]

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

one lb costs $12 so just multiply it by 6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company conducted a survey to see whether its new toothpaste was morepopular with children or adults. Of the children surveyed
Naily [24]

Given: The information provided in the table shown

To Determine: From the options provided, the correct option that best describe the information given in the table

Solution

Given that 28% of the children used toothpaste. From the table

Children(toothpaste)=\frac{0.07}{0.25}=\frac{7}{25}\times100=28\%

Let us calculate the percentage of adult that used toothpaste

Adult(toothpaste)=\frac{0.08}{0.75}=\frac{8}{75}\times100=10.667\%\approx11\%

Hence, a smaller percentage of adults (about 11%) use the toothpaste.

The correct option is OPTION C

4 0
1 year ago
If I roll two six-sides dice, what is the probability that the sum of the numbers that show up on the dice is 3 or less?
liq [111]

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

first we have to find all the possibilities of getting a sum of 3 or less: 1+1 or 1+2 and we count the second combination 2 times because the numbers can be on either of the dices so we have a total of 3 possibilities. all the possible pairimg of dice are 6*6=36 because each dice has 6 sides and we can get either of them. so the probability would be the chance of getting a sum of 3 or less divided by all the diff combination which equals 3/36 or 1/12 which is roughly around 8.3%

4 0
2 years ago
In which direction will this parabola open y=-37(x-82)^2-16
sergij07 [2.7K]
Since the 37 is negative the parabola will open downward.
The coefficient on the outside of the ^2 tells you if it opens up or down. If it's positive it opens upward and if it's negative it opens downward.
For the parabola to open sideways it would be a form of x = y^2
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which linear equation is represented by the table?
    13·1 answer
  • What is the solution to the system of equations <br> 1/4x+1 1/2y=5/8 <br> 3/4x-1 1/2y=3 3/8
    8·1 answer
  • I'm justing starting geometry honors, and I would like to know how to pass this class?! Is it easy or hard? HELP!!
    11·2 answers
  • Solve (y/-6)+5=9<br> Help please!! Very stuck.
    10·1 answer
  • What is the range of the graph below?
    6·2 answers
  • An item costs $4 before tax<br>and $4.32 after sales tax.<br>What is the sales tax rate?​
    11·2 answers
  • A plane flew 525 miles in 1.75 hours. Find the average speed of the plane.
    7·1 answer
  • If 1/2 paint cover 1/8 of the wall,then how many quarts cover the whole wall
    11·1 answer
  • What is the length of the segment XY?
    8·1 answer
  • HELP PLZZZZZZZZZZZZZZ
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!