1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
10 months ago
13

during an external information search, a consumer is most likely to enlarge his search and consider more alternative brands when

Business
1 answer:
iren2701 [21]10 months ago
8 0

During an external information search, a consumer is most likely to enlarge his search and consider more alternative brands when the<u> perceived risk of the </u><u>product or service </u><u>to be purchased increases.</u>

This is further explained below.

<h3>What is <u>a product</u>?</h3>

Generally, A physical thing that is offered for sale for purchase, attention, or consumption is referred to as a commodity.

On the other hand, an intangible item that comes from the work of one or more humans is referred to as a service.

In conclusion, When a customer perceives an increased level of risk associated with the product or service that will be bought, he is more likely to broaden the scope of his search and take into consideration a greater number of alternative brands.

This occurs during an external information search.

Read more about <u>product </u>

<u>brainly.com/question/22852400</u>

#SPJ1

You might be interested in
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
How might the inability to provide fringe benefits affect a sole proprietors ability to run a business
Reika [66]
The inability of sole proprietors to provide fringe benefits to their employees can affect the service rendered to customers. Without fringe benefits, the employer will not be able to attract quality applicants for his business. He may have to settle for less qualified staff who may not be able to provide clients with excellent service.
4 0
3 years ago
You are selling friendship bracelets online and you give very clear instructions to the ISP about how to post the listing and ph
Anastasy [175]

Answer:

what is the question??

Explanation:

8 0
2 years ago
Billy opens a bicycle shop that sells an innovative new kind of bicycle. He decides to call the bicycles Bicycles. Billy extensi
Contact [7]

Answer:

Option B is correct because the first thing is we can not register it as trademark because the requirement to register trademark is:

  • It must be in use And
  • Must be distinctive.

In this case the word bicycle is not distinctive. The word distinctive in law means that the item must be different from something else either in nature or type.

Option A is incorrect as the word bicycle is not distinctive, so it can not be registered. And if it can not be registered then it can not be protected against trademark infringement.

Option C is also incorrect as this word does not meets the requirements of trademark registration.

Option D is also incorrect because certification mark are logos of products to make the quality or nature of product clear.

5 0
3 years ago
1. When does a home seller generally fill out a property condition disclosure form?
zubka84 [21]
When selling a house
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Darden owns both family oriented casual restaurants such as Olive Garden and more sophisticated upscale places such as Capitol G
    9·1 answer
  • Under the Precedence Diagramming Method, the situation which occurs when two activities can start at different times, have diffe
    10·2 answers
  • Which action will be least helpful if youve been the victim of identity theft
    9·1 answer
  • Why is it so difficult to correctly identify a new product or process as emerging technology?
    8·2 answers
  • Cheyenne Corp. had the following transactions during the current period.
    15·1 answer
  • A user video is claimed by one asset with a policy of Monetize worldwide and claimed separately by another asset with a policy o
    8·2 answers
  • On the basis of the details of the following fixed asset account, indicate the items to be reported on the statement of cash flo
    14·1 answer
  • Identify the type of business writing for each description.
    15·1 answer
  • You had a part time job that paid you $950 in one tax year. Do you have to file a
    11·1 answer
  • The main reason for considering nonconstant growth in dividends is to allow for _____ growth rates over _____.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!