1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
1 year ago
13

Each student attending the East Central High School

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]1 year ago
8 0

The number of different dinner combinations for each student that are possible is 24

<h3>How many different dinner combinations for each student are possible?</h3>

The given parameters are:

Entree choices = 3

Side dish = 4

Beverage = 2

The number of different dinner combinations for each student that are possible is

Combination = Entree * Side dish * Beverage

This gives

Combination = 3 * 4 * 2

Evaluate

Combination = 24

Hence, the number of different dinner combinations for each student that are possible is 24

Read more about combination at:

brainly.com/question/11732255

#SPJ1

You might be interested in
Rema spent 6 days reading her book, completing the same fraction of the book each day, if she read a total of 8/9 of her book af
AnnZ [28]
(8/9) / 6 =
8/9 * 1/6 =
8/54 which reduces to 4/27 of the book each day <===
7 0
3 years ago
Pls help need it ASAP
vitfil [10]

Answer:

3x-2y=17........(1)

x=4y-1

substituting value of x in equation 1

3(4y-1)-2y=17

12y-3-2y=17

10y=17+3

y=20/10=2

again

substituting value of y in equation 1

3x-2×2=17

3x=17+4

x=21/3=7

:.x=7,y=2

3 0
3 years ago
The chart shows Daniela’s run through her race.
Nutka1998 [239]
So it would be c the
8 0
3 years ago
A soduim isotpe, Na24, has a life of 15 hours
masha68 [24]
What's the question?
4 0
3 years ago
Heba's account balance is $29.17. Nour's account balance is $11.99
sergiy2304 [10]

Answer:

Heba has a greater balance and Nour has more debt

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the discriminant of the equation. x2 + 3x - 4 = 0
    11·2 answers
  • Just answer question 3,4 and 5 only.. There will have a diagram because the question base on that. One thing, just show the work
    7·1 answer
  • Write expression in words: 6/y​
    7·1 answer
  • Lei needs pieces of ribbon that are each 13 ft long. Drag the correct equation to each type of ribbon to show how many 13 ft pie
    12·1 answer
  • Write the quadratic equation in general quadratic form below 17X^2 = 12x
    9·2 answers
  • Write a word problem for n($25)=$125​
    11·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • HELP ASAP!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • 1 point<br> Captionless Image
    5·1 answer
  • 3/4 teaspoon water in each gallon. how much in 5 gallons
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!