1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
1 year ago
11

Aditi bought 20 apples at Rs 25 each and sold them at Rs 32 each. What is her total profit?​

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]1 year ago
4 0

Answer: 140

Step-by-step explanation: 25x20=500

32x20=640

640-500= 140!!

You might be interested in
Anna wants to make 4 sets of curtains. Each set requires 5 1/8 yards of fabric. How much fabric does she need?
Nesterboy [21]
20 yards
take 5 1/8 and make that into 40/8 and then you will divide 40 into 8 and it = 5 so then you do 4x5=20

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the missing angles. Need help ASAP
Elena-2011 [213]

Answer:

I don't see the photo. Can't help OOF

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do you round numbers
Mariulka [41]
Step 1: Circle the place value of the digit to be rounded. This is the rounding digit. Step 2: Look to the neighboring digit on the right. Step 3: a) If the neighboring digit is less than five (0 - 4), keep the rounding digit the same.
5 0
2 years ago
There are 13 books on a shelf. 6 of these books are new. (a) What is the ratio of new books to used books? (b) What is the ratio
Drupady [299]
If 6 of the 13 books are new, then 7 of them are used. The ratio of new (6) to used (7) is

6:7 or 6/7

Ratio of all books (13) to used books (7) is

13:7 or 13/7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me plz!!
likoan [24]

Answer: x=15

Step-by-step explanation:

Since these are supplementary angles, we know that if we add them together we would get 180 deg. so....

(7x-10)+ (6x-5)=180

Kay so now we can combine like terms.

13x-15=180

Now we can add 15 to both sides.

13x=195

Finally Divide 13 on both sides.

X would then now equal 15.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Jim wants to purchase a used boat. The price is $8,000 cash or 1,200 down and 18 monthly payments of $429.00.Jim decided to fina
    11·2 answers
  • How do I do this again ?
    14·1 answer
  • Simplify 2a2b3(4a2 + 3ab2 – ab) = ?
    9·1 answer
  • Ron gets $5 on the first day at work, the square of that amount on the second day, and three times the amount of the second day
    14·1 answer
  • Find the unit rate 36 points in 3 games
    10·2 answers
  • X-2&gt;2x+12 <br> solve for x
    9·1 answer
  • Help please, thanks.
    8·1 answer
  • Which is an equation of the line that passes through (2,-5) and (6, 3)?
    13·1 answer
  • 7a = 28 Is a=21 a solution?<br> yes or no
    5·1 answer
  • (2p+3q=9)(4p+q=13)using ellimination method.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!