1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
1 year ago
15

If a bond's yield to maturity is less than its coupon rate, the bond will sell at a _____, and increases in market interest rate

s will _______
Business
1 answer:
KiRa [710]1 year ago
7 0

If a bond's yield to maturity is less than its coupon rate, the bond will sell at a premium, and increases in market interest rates will decrease this premium.

If the bond's coupon rate is lower than YTM, the bond will be sold at a discounted price. If the bond's coupon rate is higher than its YTM, the bond is sold at a premium. If the bond's coupon equals YTM, the bond is sold at face value.

If the coupon is higher than the yield, investors should expect the bond's capital value to fall over the remaining term. Therefore, the price of the bond must be higher than its face value. If the bond's coupon rate is lower than its lifetime, the bond's price increases over its remaining lifetime.

If the interest rate falls below the coupon, the bond can be sold at a premium above face value. Interest rates on bonds vary according to prevailing interest rates and perceived risks of the issuer. Suppose he has a 10-year bond for $5,000 with a 5% coupon.

Learn more about bonds here brainly.com/question/25965295

#SPJ4

You might be interested in
acuBlade Castings Inc. casts blades for turbine engines. Within the Casting Department, alloy is first melted in a crucible, the
romanna [79]

Answer:

For complete understanding lets first make EPU (Equivalent Production Unit)

                                                             Direct Material     Conversion

Units completed &transferred out         6,800                      6,800

Closing WIP                                               500                        100(500*20%)

Total units                                                7,300                       6,900

Closing WIP units = Opening WIP +During the year - units completed

                              = 700                 +     6,600           - 6,800

                              =500 units

On the basis of weighted average method following will be cost per unit:

Total Direct material cost/unit = (70,000 + 633,600)/7,300  = 96.3835

Total conversion cost/unit =(4,410+53,520+80,280(53,520*150%))/6,900=20.0304

Therefore, following would be the entries

WIP                      767,400

Material                               633,600

Conversion                          133.800 (53,520+80,280)

Finished goods    791,615 (96.3838+20.0304)*6,800

WIP                                        791,615

Working for closing unit

Material (500*96.3835) = 48,191

Conversion (500*20%*20.0304) = 2003.043

3 0
3 years ago
If staff salaries were $44,000/month last year, and the yearly cost increase from last year to this year $108,000, what is the m
andre [41]

Answer:

The monthly labor cost this year=$53,000

Explanation:

<em>Step 1: Determine yearly cost of labor last year</em>

T=C×N

where;

T=total cost of labor last year

C=labor cost per month

N=number of months in a year

In our case;

T=unknown, to be determined

C=$44,000 per month

N=12 months

Replacing;

T=(44,000×12)=$528,000

<em>Step 2: Determine yearly cost of labor this year</em>

This years cost of labor can be expressed as;

Y=T+I

where;

Y=this year's labor cost

T=last years labor cost

I=the increase in cost from last year to this year

In our case;

Y=unknown to be determined

T=$528,000

I=$108,000

Replacing;

Y=(528,000+108,000)=$636,000

<em>Step 3: Determine monthly cost of labor for this year</em>

Monthly labor cost this year=this years labor cost/number of months in a year

where;

Monthly labor cost this year=unknown to be determined

this years labor cost=$636,000

number of months in a year=12

Replacing;

Monthly labor cost this year=(636,000/12)=$53,000

The monthly labor cost this year=$53,000

8 0
3 years ago
Meester Corporation has an activity-based costing system with three activity cost pools--Machining, Order Filling, and Other. In
KIM [24]

Answer:

$26,110

Explanation:

See attached file

3 0
2 years ago
Roberta, a store manager, uses her coercive power effectively to motivate employees. because of her coercive power, roberta woul
sp2606 [1]
Given that <span>Roberta, a store manager, uses her coercive power effectively to motivate employees. because of her coercive power, Roberta would be able to fire a subordinate.

</span><span>Coercive power is the ability to influence someone's decision making by taking something away as punishment or threatening punishment if the person does not follow instructions. It can be a severe way to get staff members to follow along with a company plan, but it can be necessary in some cases.</span>
5 0
3 years ago
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • There is a 3 percent defect rate at a specific point in a production process. If an inspector is placed at this point, all the d
    12·1 answer
  • What is the purpose of informational interviews?
    15·1 answer
  • An outside supplier has offered to make and sell the part to the company for $24.10 each. If this offer is accepted, the supervi
    10·1 answer
  • How much does it cost to run a 20 gallon fish tank?
    6·1 answer
  • Peyton's Palace has net income of $13.4 million on sales revenue of $114 million. Total assets were $80 million at the beginning
    8·1 answer
  • A $200,000 loan amortized over 12 years at an interest rate of 10% per year requires payments of $21,215.85 to completely remove
    12·1 answer
  • Alejandro recently established a maintenance company as a sole proprietorship. He
    10·1 answer
  • Hair Stylist Woes. Maryann went to see her hair stylist, Candy. Maryann, who had black, curly hair, requested straight, blond ha
    15·1 answer
  • Suppose buyers of rackets and tennis balls regard the two goods as complements. then an increase in the price of rackets will ca
    6·1 answer
  • Which individuals helped pioneer administrative management theory?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!