1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
7

Using the greatest common factor for the terms, how can you write 56 + 32 as a product?

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
5 0

Answer:

8(7+4) (C.)

Step-by-step explanation:

First find the greatest number that can go into 56 and 32:

8!

Then we can see if C. works because it is the only one with an 8 out in front:

8*7=56

and...

8*4=32

So C. is the right answer!

You might be interested in
The box-and-whisker plots show data for the test scores of four groups of students in the same class. Which plot represents data
bixtya [17]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A string of decorative lights is 28 feet long. The first light on the string is 16 inches from the plug. If the lights on the st
lilavasa [31]
Well if there is 28 feet, that would be (12x28) 336 inches,  and 16 inches between the plug and the first light, there would be only 320 inches left for lights. therefore, if there are 4 inches between each light, we divide 320 by 4.  the answer we get is 80. there are 80 lights.
7 0
3 years ago
8 partment store is holding a drawing to give away free shopping sprees there are 10 customers who have entered as a drawling 6
matrenka [14]

Answer:

(5/15)(4/14) = 4/42 = 2/21

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A donut shop requires customers to spend at least $4 in order to use their debit card to pay for a purchase. Maya wants to buy a
Anuta_ua [19.1K]

Answer:            

x+$1.20 ≥ $4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Martia orders 12yd of material to make banners. If she needs 1 foot of fabric for each banner, how many banners can she make?
SOVA2 [1]
You can make 36 banners. there are 3 feet in 1 yard so if you multiply 12 and 3 you get 36

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If m<1 = m<2, then 3m<1 =????
    15·1 answer
  • Cards from an ordinary deck of 52 playing cards are turned face up one at a time. If the 1st card is an ace, or the 2nd a two, o
    9·1 answer
  • The number m and 5/8 are additive inverses.
    9·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B8%20%7D%20%20%5Ctimes%20%20%5Csqrt%7B32%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{8 }
    6·1 answer
  • PLEASE HELP <br> 10^7+9+1^3=
    12·1 answer
  • Janice wanted to calculate 3/5 of the sale price of new jeans on her calculator which decimal should she type into her calculato
    10·2 answers
  • Answer to this??????
    6·2 answers
  • Angle 1 and angle 2 are supplementary angles. m&lt;1 is 4y + 7, and m&lt;2 is Sy + 4. Find m&lt;2.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!