1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
7

Using the greatest common factor for the terms, how can you write 56 + 32 as a product?

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
5 0

Answer:

8(7+4) (C.)

Step-by-step explanation:

First find the greatest number that can go into 56 and 32:

8!

Then we can see if C. works because it is the only one with an 8 out in front:

8*7=56

and...

8*4=32

So C. is the right answer!

You might be interested in
You pick one apple from the basket.
Liula [17]
Certain because they are both possibilities
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
(02.01 LC) Each person in a simple random sample of 1,200 received a survey, and 325 people returned their survey. How could non
vredina [299]
A non-response bias is when subjects are selected to participate in a survey but some choose not to respond. This would lead to a portion of the population being misrepresented leading to inaccurate results. For example, those who returned the survey might be more likely to do something than those who did not complete the survey.
5 0
3 years ago
Hey guys someone please help me with this please
Harlamova29_29 [7]
I think the answer is B.
If that's not it, then it must be A.
4 0
3 years ago
Can someone find all the answers for this test will give brainlest btw there are 31
rewona [7]

Answer:

Um for what test?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Helppppppppppppppppppppppppp
Rasek [7]

Answer:

A  40

Step-by-step explanation:

We can find angle K

J + K + L = 180  The angles of a triangle add to 180

50 + K + 90 =180

140 +K = 180

Subtract 140 from each side

140-140 + K = 180-140

K = 40

Since the triangles are congruent

J = P

K = N

L = M

We want to find N

K = N = 40

K = N

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • Can someone help me!!!!!!!
    15·1 answer
  • Need help on 8 and 9 please!!
    15·1 answer
  • .49027397189 out of 365 is what?<br> 12 POINTS
    13·1 answer
  • 3x² + (4x – x) + 7 – (2x – 1)<br> Which expression is equivalent to this
    10·1 answer
  • Plz helpppp!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • A public swimming pool that holds 45,000 gallons of water is going to be drained for maintenance at a rate of 100 gallons per mi
    6·1 answer
  • Which equation results from adding the equations in this system? 11 x minus 3 y = negative 17. Negative 4 x + 3 y = negative 18.
    13·1 answer
  • Show your work <br> A is the answer but you need to show your work to back this up.
    15·1 answer
  • A 24 pack of box of colored gel markers cost $12.96. What is the cost per marker ?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!