1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
4 years ago
11

Charles will babysit for up to 4 hours and charges $7 per hour. Write a function in function notation for this situation.

Mathematics
2 answers:
Ganezh [65]4 years ago
7 0
Well it actually you can tell the answer, the answer will be 4x7=28
If you mean by another way then is: X/7less than or equal to 4
well then is 7x=?
Sloan [31]4 years ago
6 0
X hour and 7 dollars per hour

x = hour

7(x) is your function


thank you for Anlian for pointing it out.. there is 4 hours

so x = 4

plug in 4 in x. 7(4)

7 x 4 = 28

28 is your answer

hope this helps
You might be interested in
If there were 49 cars in a line that stretched 528 feet, what is the average car length? assume that the cars are lined up bumpe
lakkis [162]

If there were 49 cars in a line that stretched 528 feet, what is the average car length? assume that the cars are lined up bumper-to-bumper

Answer: We are given there are 49 cars

Also these 49 cars are in a line stretched 528 feet.

Now the average length of the car is:

Average length = \frac{(length-covered-by-49-cars)}{Number-of-cars}

                          =\frac{528}{49}=10.78

Therefore, the average length of car is 10.78 feet

                 

6 0
3 years ago
A hammer is 36 centimeters long. How many millimeters is the length of the hammer? (2 points)
tigry1 [53]

Answer:

Step-by-step explanation:

whats is the image of (12,-9 after dilation by a scale 1/3 centered at the origin?

8 0
3 years ago
There are two numbers. Their GCF is 5. Their LCM is 150. The first number is 25. What is the second number?
Galina-37 [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 apples for $1.80. What was the cost per apples
Vikki [24]

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

To find the price of the apples we will divide the total price buy the number of apples. 1.8/9

1.8/9=.20

So each apple cost $0.20

Time to check

.20 x 9=1.8

4 0
3 years ago
Lamar earns 40% of his money moving furniture. If he earns $150 in total, how much money did he earn moving furniture? *
alisha [4.7K]
The answer is 60 dollars.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the linear system using substitution
    5·1 answer
  • Leroi and Sylvia both put $100 in a savings account. Leroi decides he will put in an additional $10 each week. Sylvia decides to
    14·1 answer
  • Emily designed a robot that could climb down steps. She drew a graph to show the results from a test of her new robot. The graph
    15·1 answer
  • A bag contains 26 tiles, each marked with a different letter of the alphabet. What is the probability of being able to spell the
    14·1 answer
  • (m-n)*2 -18(m-n) +77​
    10·1 answer
  • What is the zero for 2x2-7=4
    10·2 answers
  • Shown below is a prism.
    10·1 answer
  • Keerthana buys a board game that costs $28. She pays 1.54 in sales tax. What is the tax rate she payed
    11·1 answer
  • 7. Yin's cellphone plan costs $30 a month. She used 22.5 hours in May
    7·1 answer
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!