1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
8

The coaches at Xavier Elementary School bought cases of sports drinks for a field day. They bought 76 cases of drinks. Each case

contained 24 drinks. All the drinks were given out to students. Each student received 3 sports drinks. How many students received sports drinks?
Mathematics
1 answer:
solong [7]3 years ago
7 0

Answer:

608

Step-by-step explanation:

There are a total of 1,824 drinks since there were 76 cases at 24 drinks a piece. This creates a total number of 24*76 = 1824.

If each student receives 3 then 1824/3 = 608. There were 608 students.

You might be interested in
2(c-5) - 3<br> What is the answer?
Sveta_85 [38]

Step-by-step explanation:

2 · c - 5 · 2 - 3 = 2c - 10 - 3

2c - 10 - 3 = 2c - 7

7 0
3 years ago
The equation of the circle whose center is at (2,1) and the radius is 3 is
-BARSIC- [3]

\bf \textit{equation of a circle}\\\\ (x- h)^2+(y- k)^2= r^2 \qquad center~~(\stackrel{2}{ h},\stackrel{1}{ k})\qquad \qquad radius=\stackrel{3}{ r} \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}\\\\ (x-2)^2+(y-1)^2=3^2\implies (x-2)^2+(y-1)^2=9

8 0
2 years ago
5 7/8 divide by 3 1/6=
Setler79 [48]

Answer:

1 65/76

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
How do you write .049 in expanded form?
IgorC [24]
0.049=0.04+0.009
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The question is already there!​
Marianna [84]

Answer:

    hm i have a feeling its 100 gallons

Step-by-step explanation:

10x10=100

6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!Which of the following options is an equivalent function to f(x)=3(2)3x
    15·1 answer
  • Benjamin plotted -1.5 and 1.6 on a number line. Which point is further from zero?
    14·2 answers
  • What is the quotient of (-6) divided by (-7)
    11·1 answer
  • Use the Distributive Property to simplify.<br> -(5t+8p+13cw)
    6·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?
    10·1 answer
  • If i buy a bigger bed do i have more bedroom or less bedroom
    7·1 answer
  • Can someone help me with this question: What is the 40th term of these sequences below. 13, 26, 39, 52,...... 6, 12, 18, 24,....
    5·1 answer
  • Francis went to the sporting goods store and spent $75.15 on 6 items.
    6·1 answer
  • This is just a review!!!!!!! help!!!!!!!!!! Question is on image below.
    7·2 answers
  • Why did Americans begin to change their mind about the war?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!