━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
<span>Simplifying
w + -11 = 1.3
Reorder the terms:
-11 + w = 1.3
Solving
-11 + w = 1.3
Solving for variable 'w'.
Move all terms containing w to the left, all other terms to the right.
Add '11' to each side of the equation.
-11 + 11 + w = 1.3 + 11
Combine like terms: -11 + 11 = 0
0 + w = 1.3 + 11
w = 1.3 + 11
Combine like terms: 1.3 + 11 = 12.3
w = 12.3
Simplifying
w = 12.3 <--- (Answer)
Happy studying ^-^</span>
.25 or 1/4
i hope that this answer helps you today
Answer:
38minutes
Step-by-step explanation:
41-3=38
Answer:
10
Step-by-step explanation:
Just add them together also u have a lenovo chromebook