<span>32*18=576 oz. </span>
<span>Store A offers 24-12 oz cans for $5.89. That means $5.89 gets you 288 oz. Store B offers 12-12oz cans for $3.79, so that means $3.79 gets you 144oz. </span>
<span>Store A is $5.89 per every 288 oz. You need 576 oz, which is double that. That means it will cost you twice as much as it would buying 24-12 oz cans: </span>
<span>$5.89*2=$11.78 </span>
<span>Store B is $3.79 for 144 oz. As previously stated, you need 576 oz, so you'll need to buy 4 12-packs of 12 oz cans: </span>
<span>$3.79*4=15.16 </span>
<span>So not only is Store A a better deal, but they'll save you $15.16-$11.78=$3.38 dollars. </span>
Answer:
N = 9
M = 87.11
Step-by-step explanation:
According to the situation, the data provided and the solution are as follows
The scores for the student in the classroom is
= 88 88 92 88 88 72 96 88 84
The different student's number of scores is 9
The solution of new n and M is shown below:-
Sample size (n) = 9
Sample mean (m) is

= 

= 87.11
Answer:
C
Step-by-step explanation:
We are trying to find the profit for every pizza sold. Since looking at the x axis, the point in which its x coordinate is 1 cannot be easily identified. Thus, we shall derive the answer using a point that can be easily identified.
We observe that the two points, (10,12) and (20,24) sits nicely on the graph. I will be using the first coordinate above to derive the answer.
For every 10 pizzas sold, $12 of profit is made.
10 pizzas ----- $12 profit
1 pizza ----- $12 ÷10= $1.20
Hence, the unit rate of profit for the pizzas is $1.20 per pizza.
Answer: Each pack of pencils cost $6.
Step-by-step explanation: Rosemary had $25 and was left with $1, so she spent $24 in total for four packages, therefore, you can divide $24 into 4 to find out the individual cost, which is $6.