Answer:
1400 students
Step-by-step explanation:
J=(300×5)-100
It is 74 degrees because those two equations equal each other and you must cancel them out which equals x=15. plug 15 in to one of the equations and you have the answer.
Answer:
.
Step-by-step explanation:
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.