1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
13

Eli's office recycled a total of 12 kilograms of paper over 6 weeks. After 9 weeks, how many kilograms of paper will Eli's offic

e have recycled
Mathematics
2 answers:
matrenka [14]3 years ago
7 0
18 kg

12kgs ÷ 6 weeks = 2kgs a week

2kgs × 9 weeks = 18kgs
Art [367]3 years ago
3 0

\begin{array}{ccc}6\ weeks&-&12\ kg\\9\ weeks&-&x\ kg\end{array}\qquad\text{cross multiply}\\\\(6)(x)=(9)(12)\\\\6x=108\qquad\text{divide both sides by 6}\\\\\boxed{x=18}\\\\Answer:\ \text{Eli's office recycled 18\ kg\ of\ paper.}

You might be interested in
Please help me c:
netineya [11]

Oscar played games vs number of points he scored is, C) positive, linear association.

Step-by-step explanation:

  • no association is when points Oscar graph will remain between 8to10.
  • number of games he scored his points remain the same which is mean.
  • non linear is only when there is no straight line passing.
  • Linear is either exponential or polynomial.
  • Positive as the game increase he scoring abilities increases.
  • Negative as the game increases his scoring decreases.
  • Negative x axis will have more number of points.
  • Negative y axis will high to low of the graph.
  • Linear lines are best way to predict a data doesn't work will all data.

8 0
3 years ago
The student council sold jars of mixed nuts at their bazaar they were given 40 empty jars. They paid $19.60 for the nuts and $11
Alex Ar [27]

Answer:

\$1.75

Step-by-step explanation:

Total amount paid for the nuts is $19.60

Total amount paid for the ribbons is $11.20

Profit made on each jar is 98¢= $0.98

Cost price of the nuts and ribbon for the 40 jars is 19.6+11.2=\$30.8

Cost price for nuts and ribbonn for one jar = \dfrac{30.8}{40}=\$0.77

Selling price is the sum of the cost price and profit.

Selling price for one jar = 0.77+0.98=\$1.75

They charged \$1.75 for each jar.

3 0
3 years ago
The amounts of food waste generated in a region during two years were 37,500,000 tons and 30,400,000 tons. What was the total fo
alex41 [277]

Answer:

6.79 ⋅ 107

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
place the following steps in order to complete the square and solve the quadratic equation x^2 - 6x + 7 = 0 list steps 1-6
k0ka [10]
Jdhdhdndjjd
Did
D
D
D
D
D
D
D
Did
D
C
F
D
D
D
D
D
D

D
6 0
3 years ago
1+1=<br> 2+2= <br> 2 and 3<br> freee
Mila [183]
<h2><u><em>Question- 1 + 1</em></u></h2><h2><u><em>Answer 2</em></u></h2><h2><u><em>Question 2+2 </em></u></h2><h2><u><em>Answer-4 </em></u></h2><h2><u><em>Question- 2+3</em></u></h2><h2><u><em>Answer- 5</em></u></h2>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation for the line that passes through the points (3, 4) and (-2, 4)?
    15·1 answer
  • Answers to 2x-5=7 plz
    10·2 answers
  • X^4-x^2-42=0 <br>need to solve equation and find solution set
    12·1 answer
  • Compare -1/6 to -2/3 &lt;,&gt;,=
    8·1 answer
  • A local school has was evaluated the the Education Department and received the
    15·1 answer
  • If f(x) = x^2 -1, what is the equation for f–1(x)?
    10·2 answers
  • Enter the equation of the line in the form y=Mx where m is the slope !
    14·1 answer
  • Find the solution of 4(x+3)=2(2x+9)
    14·2 answers
  • If Angle CAB is 49 degrees, what is the measure of Angle ABD? *
    12·1 answer
  • Solve your equations below and right the algebraic steps, n/12 = 10
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!