1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
7

Solve: 2/3x-4=-2a. -3b.-4c.-9d.3​

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
6 0

Answer:

  d.  3

Step-by-step explanation:

Add 4, then multiply by 3/2.

  2/3x -4 +4 = -2 +4

  2/3x = 2

  (3/2)(2/3)x = (3/2)(2)

  x = 3

You might be interested in
James is putting a brick border around his circular pool. The bricks are 1 foot in length. How many bricks does James need to bu
oee [108]

Answer: 6.28 feet

Step-by-step explanation:

We will solve this question using the perimeter of a circle. The perimeter of a circle is given as:

= 2πr

= 2 × 3.14 × 1

= 6.28

3 0
3 years ago
For which situation could flipping a coin be used to simulate a random sample?
Margaret [11]
When your measuring a possibility of two different outcomes
7 0
3 years ago
in one version of a trail mix, there are 3 cups of peanuts mixed with 2 cups of raisins in another version of trail mix, there a
vlada-n [284]

Based on the ratios of the peanuts mixed with raisins in the versions of the trail mix, the ratios are equivalent for both mixes.

<h3>What are the ratios?</h3>

The first ratio is:

3 : 2

When taken to the simplest terms it is:

3/2 : 2/2

1.5 : 1

The second ratio is:

4.5 : 3

4.5/3 : 3/3

1.5 : 1

The ratios of the peanut and raisins mix are therefore equivalent.

Find out more on equivalent ratios at brainly.com/question/2328454

#SPJ1

8 0
1 year ago
Select the two values of x that are roots of this equation.
Andrei [34K]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
8. Mitchell bought 600 shares of Centerco two years ago $34.50 per share. He sold them yesterday for $38.64 per share.
g100num [7]

Answer:

a. percentage increase in price per share = 12%

b. The total purchase price for the 600 shares is $20,700

c.  The profit for the 600 shares is $2,484

d.  The profit for the 600 shares is $2,484

Step-by-step explanation:

a. Initial price per share    =  $34.50

Current price per share = $38.64

Change or increase in price =  $38.64 - $34.50 = $4.14

percentage increase in price per share = 12/34.50 x 100% = 12%

b. Total number of shares     =  600

    Price                                   =   $34.50

   The total purchase price for the 600 shares = ($34.5x600) = $20,700

c.  Total cost of 600 shares   =  ($34.5x600) = $20,700

     Total revenue from sales =  ($38.64x600) = $23,184

     Profit from the 600 shares = Total selling price - total cost price

                                                  = $23,184 - $20,700 = $2,484

d.  Total cost of 600 shares   =  ($34.5x600) = $20,700

     Total revenue from sales =  ($38.64x600) = $23,184

     Profit from the 600 shares = Total selling price - total cost price

                                                  = $23,184 - $20,700 = $2,484

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine whether the linear transformation is invertible. If it is, find its inverse. (If an answer does not exist, enter DNE.)
    14·1 answer
  • The members of the school's mathematics club shared equal amounts for a new digital light processing (DLP) projector amounting t
    10·1 answer
  • Average Monthly Temperature Month Temperature January 45 degrees February 42 degrees March 54 degrees April 62 degrees May 78 de
    8·1 answer
  • How would I complete this?
    13·1 answer
  • What value of x makes the equation true? 4x - 3= -9 + 7x <br> 2<br> -2<br> −12<br> 12
    8·1 answer
  • What is the surface area of the right prism below ?
    14·1 answer
  • What is the estimate difference 422-284
    11·1 answer
  • Which relation is a function of x?
    11·1 answer
  • Best method to solve y=-3x+4 y = 3x-2
    5·1 answer
  • Rick's Phone Service charges $12.52 for an activation fee plus $6 for every gigabyte (g) used.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!