Step-by-step explanation:
sunaina's alona work=
1/6-1/10
10-6/60
4/60
1/15
therefore sunaina can alone do the work in 15 days
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
we have

where
c---------> is the total cost of going to the carnival
t---------> is the number of
tickets purchased
we know that
<u>the domain of the function is the interva</u>l---------------> [0,∞)
Because the number of tickets can not be negative
<u>The range of the function is the interval</u>-------------> [10,∞)
Because the total cost can not be negative
using a graph tool
see the attached figure
The answer in the attached figure
Answer:60
Step-by-step explanation:
3 ways to pick the meat,
4 ways to pick the eggs,
5 ways to pick the cereal.
For each of the 3 meats you can pick any of the 4 egg dishes, so 12 ways to pick a meat and an egg dish.
For each of those 12 you can pick any of the 5 cereals, so 60 ways to pick the meal.
Answer:
67 r 31
Step-by-step explanation:
Here you go.