1. 7 and -7 are both 7 units away from 0. They are 14 units away from each other. Absolute value helps because rather than 7+(-7) being 0 absolute value makes anything positive so it becomes 7+7=14 to be able to count the units between the two.
2. 5 and -5 are both 5 units away from 0. They are 10 units away from each other. Absolute value helps because rather than 5+(-5) being 0 absolute value makes anything positive so it becomes 5+5=10 to be able to count the units between the two.
3. 2 and -2 are both 2 units away from 0. They are 4 units away from each other. Absolute value helps because rather than 2+(-2) being 0 absolute value makes anything positive so it becomes 2+2=4 to be able to count the units between the two.
Hope that helps
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Fill in each slot in the square with variables <em>a</em>, <em>b</em>, <em>c</em>, <em>d</em>, and <em>e</em>, in order from left-to-right, top-to-bottom. In a magic square, the sums across rows, columns, and diagonals all add up to the same number called the <em>magic sum</em>.
The magic sum is -3.9, since "diagonal 2" (bottom left to top right) has all the information we need:
3 + (-1.3) + (-5.6) = -3.9
Use this to find the remaining elements
<em>a</em> + <em>b</em> + (-5.6) = -3.9
<em>c</em> + (-1.3) + <em>d</em> = -3.9
3 + <em>e</em> + 0.02 = -3.9
<em>a</em> + <em>c</em> + 3 = -3.9
<em>b</em> + (-1.3) + <em>e</em> = -3.9
(-5.6) + <em>d</em> + 0.02 = -3.9
- diagonal 1 (top left to bottom right):
<em>a</em> + (-1.3) + 0.02 = -3.9
You will find
<em>a</em> = -2.62
<em>b</em> = 4.32
<em>c</em> = -4.28
<em>d</em> = 1.68
<em>e</em> = -6.92
Let, the price of jacket before tax = x
it would be: x*105/100 = 118.65
x = 11865/105
x = $113
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Hope this is right! ;)