I got 110 because 35+35=70 and 180-70=110. I added 35 to 35 because it says that AB=AD, so they should make congruent angles. So add the 35+35 and work from there.
Just divide 35 ounces by the number of ounces in a pound, 16. The answer is 2.1875 pounds.
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
Cos theta = 1 /sec theta so cos theta = 1/2
and 4 cos theta = 4 * 1/2 = 2
sin theta = sqrt ( 1 - cos^2 theta) = sqrt 1 - 1/4) = sqrt (3/4) = sqrt3/2
root 3 sin theta = 3/2
tan theta = sin theta / cos theta = sqrt3 / 2 / 1/2 = 2*sqrt3/ 2 = sqrt3
so the answer is 2 - 3/2 / sqrt3 = 1/2 / sqrt3 = sqrt3 / 6
Multiply the (number of miles) by (5,280 feet/mile).