1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
3 years ago
12

PLEASE HELP I NEED THIS ASAP Find the vertex of y=x^2-7x+4

Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
6 0

Answer:

\mathrm{Minimum}\space\left(\frac{7}{2},\:-\frac{33}{4}\right)

Step-by-step explanation:

y=x^2-7x+4\\\mathrm{The\:vertex\:of\:an\:up-down\:facing\:parabola\:of\:the\:form}\:y=ax^2+bx+c\:\mathrm{is}\:x_v=-\frac{b}{2a}\\\mathrm{The\:parabola\:params\:are:}\\a=1,\:b=-7,\:c=4\\x_v=-\frac{b}{2a}\\x_v=-\frac{\left(-7\right)}{2\cdot \:1}\\\mathrm{Simplify}\\x_v=\frac{7}{2}\\\mathrm{Plug\:in}\:\:x_v=\frac{7}{2}\:\mathrm{to\:find\:the}\:y_v\:\mathrm{value}\\y_v=\left(\frac{7}{2}\right)^2-7\cdot \frac{7}{2}+4\\

\mathrm{Simplify\:}\left(\frac{7}{2}\right)^2-7\cdot \frac{7}{2}+4:\quad -\frac{33}{4}\\y_v=-\frac{33}{4}\\Therefore\:the\:parabola\:vertex\:is\\\left(\frac{7}{2},\:-\frac{33}{4}\right)\\\mathrm{If}\:a0,\:\mathrm{then\:the\:vertex\:is\:a\:minimum\:value}\\a=1\\\mathrm{Minimum}\space\left(\frac{7}{2},\:-\frac{33}{4}\right)

You might be interested in
If $560 is invested at an interest rate of 9% per year and is compounded continuously, how much will the investment be worth in
koban [17]

Answer:

$878.25

Step-by-step explanation:

Continuously compounded interest is:

A = Pe^(rt)

where A is the final amount, P is the initial amount, r is the interest rate, and t is the number of compoundings.

Here, P = 560, r = 0.09, and t = 5.

A = 560e^(0.09×5)

A = 878.25

5 0
3 years ago
Which choice is equivalent to the expression below? 12^-2<br> 12 Points!!!!
Brut [27]

D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the equation y = 3x − 4, what is the value of y when x = 4?
Marat540 [252]

Answer:

C) 8

Step-by-step explanation:

y=3*4-4

y=12-4

y=8

5 0
3 years ago
Hiii this due today can you draw a digram for 5 times 20 please THIS IS DUE TODAY THANK You​
nekit [7.7K]

Answer:

draw the diagram and multiply 5x20

3 0
2 years ago
If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
Andrew [12]

Each apple costs .50 cents :D

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Frank has devised a formula for his catering business that calculates the number of meatballs he needs to prepare. The formula i
    13·2 answers
  • What is the imaginary part of 21 – 14i?
    8·2 answers
  • Y=2x + 1 <br> Y= -5x - 13
    15·2 answers
  • The sum of a number and its opposite equals zero
    7·1 answer
  • Y = 4x - 2<br> y = x + 3
    5·1 answer
  • keith bought 2 flats of strawberries . each flat contains 8 baskets. if he gave away 4 baskets . how many baskets does keith hav
    10·2 answers
  • Which expression is equivalent to the following complex fraction? 1-1/x/2x
    5·2 answers
  • Find the value of x.<br> X + 11<br> X-1<br> B<br> 8<br> 10<br> E<br> x=
    12·1 answer
  • HELP ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • After a cab ride, Jacob's total fare was $35. He paid the cab driver a 15% tip. How much was the tip? Thank you and plz hep i wi
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!