1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
3 years ago
13

In a​ poll, 1,004 adults in a certain country were asked whether they favor or oppose the use of​ "federal tax dollars to fund m

edical research using stem cells obtained from human​ embryos." Based on the poll​ results, it is estimated that 48​% of adults are in​ favor, with a margin of error of 4 percentage points. Use the given statistic and margin of error to identify the range of values​ (confidence interval) likely to contain the true value of the population parameter.
Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]3 years ago
7 0

Answer:

The range of values likely to contain the true value of the population parameter is between 44% and 52%.

Step-by-step explanation:

Confidence interval concepts:

A confidence interval has two bounds, a lower bound and an upper bound.

These bounds are dependent of the sample mean and of the margin of error.

The lower bound is the sample mean subtracted by the margin of error, while the upper bound is the margin of error added to the sample mean.

The confidence interval is likely to contain the true value of the population parameter.

In this question:

Sample mean: 48%

Margin of error: 4%

48 - 4 = 44%

48 + 4 = 52%

The range of values likely to contain the true value of the population parameter is between 44% and 52%.

You might be interested in
A scale drawing has a scale of 1/4 in. :6ft.find the length of the drawing for each actual length.
solmaris [256]

Answer:

2 3/4 in.

Step-by-step explanation:

66/6 = 11

11(1/4) = 11/4

11/4 = 2 3/4

7 0
3 years ago
The cost of six hens and one duck at the university poultry farm is GH₵40. While four hens and three ducks cost GH₵36. What is t
Anon25 [30]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let's call hens h and ducks d. The first algebraic equation says that 6 hens (6h) plus (+) 1 duck (1d) cost (=) 40.

The second algebraic equations says that 4 hens (4h) plus (+) 3 ducks (3d) cost (=) 36.

The system is

6h + 1d = 40

4h + 3d = 36

The best way to go about this is to solve it by substitution since we have a 1d in the first equation. We will solve that equation for d since that makes the most sense algebraically. Doing that,

1d = 40 - 6h.

Now that we know what d equals, we can sub it into the second equation where we see a d. In order,

4h + 3d = 36 becomes

4h + 3(40 - 6h) = 36 and then simplify. By substituting into the second equation we eliminated one of the variables. You can only have 1 unknown in a single equation, and now we do!

4h + 120 - 18h = 36 and

-14h = -84 so

h = 6.

That means that each hen costs $6. Since the cost of a duck is found in the bold print equation above, we will sub in a 6 for h to solve for d:

1d = 40 - 6(6) and

d = 40 - 36 so

d = 4.

That means that each duck costs $4.

3 0
3 years ago
Help i give 5 stars and a crown​
REY [17]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

1a)

<u>Angles:</u>

  • 48, 90, 90, a.

<u>Add:</u>

  • 48 + 90
  • = 138 + 90
  • = 228

<u>Subtract:</u>

  • 360 - 228
  • = 132.

Angle a: 132.

1b)

To get angle h above 180°, <u>We need to add h + 164:</u>

  • h + 164
  • = 110 + 164
  • = 274.

h = 110.

This is how to get h over 180°.

6 0
2 years ago
Find the slope of the line represented by the table of values.
gladu [14]

Answer:

B) −1/4


Step-by-step explanation:

The slope represents the change in y values divided by the change in x values.  We can use the formula

slope = (y2-y1)/(x2-x1)

(2,4)  (-2,5)

slope = (5-4)/(-2-2)

        = 1/-4

slope = -1/4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What number will make this expression a perfect square trinomial? Show your work. x2 - 6x +​
exis [7]

Answer:

.......

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A parallelogram is shown below:
    15·2 answers
  • Please help me for the brainliest answer
    7·1 answer
  • The price of a DVD player today is $56.60. This is eight dollars less than 2/3 the price of the same DVD player in 2005. What wa
    13·1 answer
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • What is <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=418%20%5Ctimes%205" id="TexFormula1" title="418 \times 5" alt="418 \times 5" align
    7·1 answer
  • What is the solution to this system of leaner equation <br> 2x + y = 1 <br> 3x - y = -6
    7·2 answers
  • A cupcake shop earns $950 a day. The total amount of earning varies directly with the number of days. Find the total earning the
    6·2 answers
  • Bridges in mathematics second edition home connection
    7·1 answer
  • Sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
    6·2 answers
  • write a ratio in three different forms. Shawn biked 5 miles and ran 2 miles. What is the ratio of the distance Shawn ran to the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!