1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
2 years ago
12

What is the equation of this line in slope-intercept form?

Mathematics
2 answers:
kaheart [24]2 years ago
4 0
The answer is the 4th choice
Elis [28]2 years ago
4 0
Slope = (5+3)/(-1-1) = -4

b = 1
equation
y = -4x + 1

answer is C
y = -4x + 1
------------------

(-3,0)(0,4)
slope  = 4/3

b = 4
equation

y = 4/3 x + 4
You might be interested in
Determine if the rates are equivalent. Explain your reasoning. 5 cans of soup for $3.75; 8 cans of soup for $6.00
grandymaker [24]

I don't think they are equivalent. try it yourself


3 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 7a^2b + 10a^2b^2 + 14a^2b^3?
vladimir1956 [14]
7a^2b + 10a^2b^2 + 14a^2b^3 =
a^2b (7 + 10b + 14b^2) <==
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZZ HEEELLPPP!!!!!!
butalik [34]
Answer is tan inverse6/7
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The beginning checkbook balance of Gregory Co. was $3,045.58. Their bank statement indicated a balance of $4,262.92. The bookkee
Alex_Xolod [135]

Answer:

$3,659.82

Step-by-step explanation:

Adding to the checkbook those debits and credits not already there brings its balance to ...

... $3045.58 +651.84 -37.60 = $3659.82

Adjusting the bank's balance by the deposits and checks not already there brings its balance to ...

... $4262.92 +220.05 -325.50 -497.65 = $3659.82

Thus, the reconciled accounts will agree on the balance $3659.82.

8 0
2 years ago
7)
Lady_Fox [76]
They pay $10.74 each
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the solutions of x^2=13x-4
    5·1 answer
  • The area of a circle is 88 square meters. What is the radius?
    5·1 answer
  • Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach
    10·1 answer
  • Need help please show how to complete
    14·2 answers
  • Write the comparison as a ratio in the simplest form using a colon. 8 pounds to 10 pounds ​.
    15·2 answers
  • Find the equation of the line passing<br> through the points (3,-2) and (4, 6).<br> y = 8x + [?]
    8·1 answer
  • A and B are partners sharing profit and loss in the ratio of 3:2. A new partner C is admitted and 1/4 share off profit is given.
    7·1 answer
  • In Fig. 6.28, find the value of x and y and then show that AB || CD.​
    10·1 answer
  • The Scooter Company manufactures and sells electric scooters. Each scooter cost $200 to produce, and the company has a fixed cos
    9·2 answers
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!