1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
12

If y = 3x^3 - 2x and dx/dt equals 3, find dy/dt when x = -2. Give only the numerical answer. For example, if dy, dt = 4, type on

ly 4.
Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
8 0

Answer:

 \frac{dy}{dt}  = 102

Step-by-step explanation:

<u>step(i)</u>

Given function y = 3 x³ - 2 x  ... (i)

Differentiating equation (i) with respective to 'x'

    \frac{dy}{dx} = 3 (3 x^{2} ) - 2(1)

Given x = -2

(\frac{dy}{dx} ) x_{=-2} = 3 (3 (-2)^{2} ) - 2(1)

(\frac{dy}{dx} ) x_{=-2} = 36 -2 =34

<u><em>Step(ii):-</em></u>

<u><em>we know that </em></u>

                     \frac{dy}{dx} = \frac{\frac{dy}{dt} }{\frac{dx}{dt} }

Given    \frac{dx}{dt} = 3  and \frac{dy}{dx} = 34

                  \frac{dy}{dx} = \frac{\frac{dy}{dt} }{\frac{dx}{dt} }

substitute values    \frac{dx}{dt} = 3  and \frac{dy}{dx} = 34  

           ⇒        34 = \frac{\frac{dy}{dt} }{3 }

cross multiplication , we get

                      \frac{dy}{dt} = 34( 3 ) = 102

<u><em>Final answer</em></u>:-

 \frac{dy}{dt} = 34( 3 ) = 102

You might be interested in
Please help quickly I’m being timed
ollegr [7]
It’s a
Distribute the exponent to each term, then move your negative exponents to the opposite side then simplify.
4 0
3 years ago
Mary pays $24.00 for 5 pounds of apples. At the same price, how much would she pay
mina [271]
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
4 0
3 years ago
A soup kitchen makes 15 gallons of soup each day a quarter of the soup is served and the rest is saved for the next day , what i
Sophie [7]

Number of ounces left is 1120

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Find number of ounces left after each day.

Given total soup prepared each day = 15 gallons

Amount served each day = 1/4 of 15 = 15/4 gallons

Amount left after each day = 15 - 15/4 = 60 - 15/4 = 35/4 gallons

  • Step 2: Convert gallons into ounces. 1 gallon = 128 ounces

35/4 gallons = 35/4 × 128 = 1120 ounces

5 0
3 years ago
the cost of a phone call lasting 3 minutes 30 seconds was 52.5 cents . at this rate what was the cost of a call lasting 5 minute
Effectus [21]

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

The easiest place to start for this is to calculate how much it costs per minute of call time. To do this, if we know that it costs 52.5 cents to call for 3.5 minutes, we can divide those two numbers to get how much it costs per minute.

52.5/3.5 = 15

If it costs 15 cents per minute, and we want to know how much it would cost to call for 5.33 (5 and 1/3 of a minute), then we multiply our 15 cents a minute by the number of minutes to get the final cost.

15 x 5.33 = 79.99

Because we can't have 99/100 cents, rounding up to 80 is important to get a proper answer.

6 0
3 years ago
The next number in series 7,9,13,29 is:​
Alex17521 [72]

Answer:

285

Step-by-step explanation:

9 = 7 + 2¹

13 = 9 + 2²

29 = 13 + 2⁴

285 = 29 + 2⁸

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. Li Spent $840 on a vacation. she spent 2/3 of the amount on a train ticket and a 1/2 of the remaining amount on food.how muc
    14·1 answer
  • In the figure below, O is the center of the circle. Name a radius of the circle. A. HK←→ B. FG←→ C. AB¯¯¯¯¯¯¯¯ D. AO¯¯¯¯¯¯¯¯
    7·1 answer
  • There is 4/6 of a pizza left from dinner . Each person gets 1/6 of a pizza for lunch the next day . How many people eat the pizz
    5·1 answer
  • Please help! Will give brainliest to correct answer!
    14·1 answer
  • An item is regularly priced at $80 . Sam bought it at a discount of 60% off the regular price. How much did Sam pay?
    7·1 answer
  • Find the coordinates of the midpoint of a segment with endpoints at (-11,34) and (47,0).​
    6·1 answer
  • What is the weight of 320 jars if each jar weighs 3 pounds 2 ounces?
    15·1 answer
  • How much interest does a $10,000 investment earn at 5.6% over 18 years? ​
    11·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!:)
    12·1 answer
  • The ratio of the length of a rectangle to
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!