1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
4 years ago
15

Which of the following is true

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]4 years ago
4 0
The answer to your question is C
You might be interested in
Line d has a slope of 3/2. Line e has a slope of -2/3. Are line d and line e parallel or
Ksivusya [100]

Answer:

We can determine from their equations whether two lines are parallel by comparing their slopes. If the slopes are the same and the y-intercepts are different, the lines are parallel. If the slopes are different, the lines are not parallel. Unlike parallel lines, perpendicular lines do intersect

6 0
3 years ago
Which expressions represent rational numbers? select all the apply. startroot 100 endroot startroot 100 endroot 13.5 startroot 8
zlopas [31]

The expressions are irrational 1/3 + √216 and √64+ √353 and the expressions √100 × √100, 13.5 + √81, √9 + √729, and 1/5 + 2.5 are rational number.

<h3>What is a rational number?</h3>

If the value of a numerical expression is terminating then they are the rational number then they are called the rational number and if the value of a numerical expression is non-terminating then they are called an irrational number.

1.  √100 × √100

→ √100 × √100

→ 10 × 10 = 100

This is a rational number.

2.  13.5 + √81

→ 13.5 + √81

→ 13.5 + 9 = 22.5

This is a rational number.

3.  √9 + √729

→ √9 + √729

→ 3 + 27 = 30

This is a rational number.

4.  √64+ √353

→ √64 + √353

→ 8 + √353

This is an irrational number.

5.  1/3 + √216

→ 1/3 + √216

→ 1/3 + √216

This is an irrational number.

6.  1/5 + 2.5

→ 1/5 + 2.5

→ 0.2 + 2.5 = 2.7

This is a rational number.

More about the rational number link is given below.

brainly.com/question/9466779

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!
enyata [817]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
seven friends accept the invitation to the twins birthdayparty. At the last minute,Tomas and emilio learn that their neighbour a
kotykmax [81]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Victor and his three friends (4 people all together) are planning to split a pizza. They want to spend at most $5 per person. Fi
    12·1 answer
  • the surface of an office desk has an area of 15 square feet. it's length is 5 feet. how wide is th office desk?
    15·1 answer
  • How do you find the area of the circle?
    6·2 answers
  • Solve x+(30/x)-11=0​
    8·1 answer
  • What is the value of x for the triangle below? Step by step please
    7·1 answer
  • Holden and Bryson started to hike a portion of the Appalachian trail that is 12 2/5 miles long. Due to snow, they had to stop af
    14·1 answer
  • Just answer this pls i need it
    5·1 answer
  • Which The following radical functions is graphed below
    15·1 answer
  • Carlo wants to join the gym.The gym offers three membership options 1.Pat as you go. 2.All in one price. 3.Regular deal
    11·1 answer
  • Find the slope of the line shown on the graph to the right.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!