1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
11

75% of ? = 30 helppp

Mathematics
2 answers:
jekas [21]3 years ago
5 0

Answer:

So 75% of 40 = 30.

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's represent this as an equation so its easier to understand and solve.

We can represent any number as "n," and 75% as \frac{75}{100}.

\frac{75}{100} · n = 30

Multiplying by 100 to get rid of the fraction:

75n = 3000

Dividing by 75:

n = 40.

So 75% of 40 = 30.

The number is \boxed{40}.

Hope this helps!

dalvyx [7]3 years ago
3 0

Answer: 40

<u>Divide</u>

30÷75%=40

<u>Final Answer</u>

40

Note: When finding answers like these divide the number by the percent.

You might be interested in
PLEASEE HELP ME
allsm [11]
A. It says “If Nancy is having a birthday then joe will buy her a card” it could Also be C. But it says “if joe buys Nancy a card he will GIVE IT TO HER” not just buying it so the most likely answer is A
4 0
2 years ago
If you received a 3% raise in 2012 and you made 47,000 in 2011, how much would you make more in 2012
tia_tia [17]
47000 is the original salary (100%)
3% of 47000 is :
0.03 x 47000
= 1410
you would make $1410 more
8 0
3 years ago
The distance from Charles’s house to his school is 3 miles. His father gave him a ride for 1,760 yards, and he walked the rest o
slamgirl [31]
The answer is 2 miles or 3520 yards. (they are the same answer.)

If this helps, can you give me the brainliest answer? I need it...

Thank you very much.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
kap26 [50]

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The swamp middle school basketball team purchased new equipment and uniforms. The total cost of equipment was $245 and each unif
Liula [17]
25 because $518 ( their total ) divided by $21 ( the amount for EACH uniform) is 24.6 which isn’t possible so round it to 25
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is bigger, -√-0 or -√1 ?​
    13·1 answer
  • Use the given transformation to evaluate the integral. (10x + 10y) da r , where r is the parallelogram with vertices (−3, 12), (
    14·1 answer
  • A mutual fund rating agency ranks a​ fund's performance by using one to five stars. A​ one-star mutual fund is in the bottom​ 20
    13·1 answer
  • PLZ HLP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE A median of a triangle is a line or segment that passes through a vertex and bisects the _______
    10·1 answer
  • I need help on some geometry questions
    13·1 answer
  • In how many ways can a password be made using four letters from the 26 letter English alphabet letters can’t be repeated
    10·1 answer
  • Solve 5x2-2x-8=0 using the quadratic formula.
    5·2 answers
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • Solve for x using
    11·2 answers
  • [Image: A coordinate plane ranging from 5 to –5 counting by 1s.]
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!