There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
Answer:
11, 18, 25, 32, .....
Option D
Step-by-step explanation:
The formula for the nth term of an AP is a+(n-1)d
a+(n-1)d=a+(n-1-1)d+7
a+nd-d=a+nd-2d+7
d=7
As the common difference is 7.
The only option given which is in an AP is the 4th option
Answer:
C. 
Step-by-step explanation:
Recall: SOHCAHTOA
Thus,

Reference angle = 28°
Adjacent = 15
Hypotenuse = 17
Plug in the values

Idk but it can't be 10 or 9.7 bc a triangle's hypotenuse is always longer than its legs