1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
3 years ago
5

¼x+14 A)-3.5 B)24 C)56 D)-56

Mathematics
1 answer:
poizon [28]3 years ago
3 0
Hey! I tried doing this, but there are no like terms??
You might be interested in
Graph a system of equations to approximate the
SIZIF [17.4K]

Answer: B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Simplify the expression with using scientific notation (4 times 10 8)2
kifflom [539]

The scientific notation:

a\cdot10^n\\\\1\leq a < 10;\ n\in\mathbb{Z}

(4\cdot10^8)^2=4^2(10^8)^2=16\cdot10^{8\cdot2}=16\cdot10^{16}\\\\=1.6\cdot10\cdot10^{16}=1.6\cdot10^{17}

Used:

(a\cdot b)^n=a^n\cdot b^n\\\\(a^n)^m=a^{n\cdot m}\\\\a^n\cdot a=a^{n+1}

Answer: (4 × 10⁸)² = 1.6 × 10¹⁷

8 0
3 years ago
Rebecca buys some scarves that cost $5 each and two purse that cost $12 each. the cost of rebecca total purchese is $39. how man
e-lub [12.9K]
The answer would be 3 =)
3 0
3 years ago
Divide 31.50 / 2.50 step by step. Write is out on paper if you can. :D
AveGali [126]

Answer: 12.6

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
· The solution set of a quadratic equation is{-1, 4). How many x-intercepts does the graph
Arlecino [84]

Answer:

  • C. 2

Step-by-step explanation:

The solution set is {-1, 4}

<u>It means there are two solutions or two x-intercepts:</u>

  • (-1, 0) and (4, 0)

Correct choice is C

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me please solves this my math teacher will yell at me if I don’t get this done!!!
    12·1 answer
  • The vertex of the parabola is at the point (2,-5). which of the equations below could be the one for this parabola?
    14·2 answers
  • Add 7 and p, then divide 4 by the result
    11·1 answer
  • A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
    9·2 answers
  • Find r(t) if r'(t)=ti+e^tj+te^tk and r(0)=i+j+k
    8·1 answer
  • Name the property:
    11·1 answer
  • Find the measure of each angle indicated.<br> 7)<br> 920<br> A) 118°<br> B) 92°<br> C) 96°
    13·1 answer
  • if 200 volts comes from 110 turns on a coil, give the number of turns on a coil that yields 154 volts
    8·1 answer
  • The graph of a linear equation contains the points (6,7) and (-4,13) find another point that lies on the graph
    5·2 answers
  • Find the domain and range.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!