1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
2 years ago
5

Based on the following system of equations, determine the number of solutions.

Mathematics
1 answer:
larisa [96]2 years ago
5 0

2 solutions x,y= 2,7

You might be interested in
Round the digit greater than 10, and estimate the answer.<br> 8,572 x 7=<br> P
luda_lava [24]

Answer:

60000

Step-by-step explanation:

8572x7= 60004...

Rounded to the nearest 10 (Which I assume you wanted to happen) is: 60000

[If I am wrong I am very sorry, please message me]

6 0
2 years ago
I want to build a deck around my pool that is the same width all the way around. If the pool is 8meters by 10meters and I have e
anastassius [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Pls Help ASAP if you. Can
n200080 [17]
I think it’s b because it would make the most sense I believe but I’m really sorry if I’m wrong
5 0
3 years ago
How do you do this question?
OLEGan [10]

Step-by-step explanation:

∫ dt / (cos²(t) ⁹√(1 + tan(t)))

If u = 1 + tan(t), then du = sec²(t) dt.

∫ du / ⁹√u

∫ u^(-1/9) du

9/8 u^(8/9) + C

9/8 (1 + tan(t))^(8/9) + C

7 0
3 years ago
Jack bought 4 bagels for $3.00.How many bagels can he buy for $4.50?
nydimaria [60]

Answer:

He can buy 6 bagels.

Step-by-step explanation:

In order to figure out how much each bagel is, you need to divide $3.00 by 4. This gives you .75 because 3.00/4=75. Each bagel is therefore $0.75. Now, in order to find how many bagels you can buy with $4.50, you have to divide 4.50 by 0.75. The equation is 450/75=6. You can buy 6 bagels with $4.50.

Let me know if you need any more help. Have a nice day. :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • From a window 20 feet above the ground, the angle of elevation to the top of a building across
    12·1 answer
  • Jodie bought some shirt for $6 each.marge bought some for $8 each.the girls spent the same amount of money on shirts. what is th
    12·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • What are the slope, m, and y-intercept, (0,b), of the line described by the equation 3x+6=12
    14·1 answer
  • Nooooooooooooooooooo dewwwwwwwwwww nowwwwwwwwwwwww
    7·2 answers
  • Write the equation of the line shown in the graph in slope intercept form sorry I’m asking for help but my mom slower then a tur
    12·1 answer
  • the cost of 3 pints of ice cream is 7 dollars . what is the proportion used to find the cost ,c, of 9 pints of the same ice crea
    10·2 answers
  • Pls help with algebra
    9·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • PLEASE HELP SOON IM STUCK AND DONT HAVE MUCH TIME IM GIVING BRAINLY
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!