1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
7

Choose the statement that does NOT describe similarity.

Mathematics
1 answer:
kirza4 [7]3 years ago
8 0

To answer your question the answer is the third choice.

c. Two polygons are similar when the only difference is size

You might be interested in
Find the simple interest on a $2,219.00 principal, deposited for 6 years at a rate of 1.91%.
BARSIC [14]

Answer:

7000

Step-by-step explanation:

nhi batunga

6 0
3 years ago
ASAP!! PLEASE HELP ME WITH THIS<br>evaluate (1/2)² <br><br>​
djyliett [7]

Answer:

(1 \div 2) {}^{2}  \\  =  1\div 4

Hence,

(1/2) ² = 1/4

7 0
2 years ago
Ill give u the brainlest if u are correct please hurry and show how u got ur answer
geniusboy [140]

Answer:

B or every 3 minutes there is 11 put up

Step-by-step explanation:

So 22 and 6 we divide them by 2 we get 11 and 3

3.7 x 2 is 22.2 so it’s just a bit over out 22

0.27 x 6 is 1.62 which is not 22

so my conclusion it’s 11 shingles put up each minute

4 0
3 years ago
If a 1 =6 and a n =-2a n-1 a 5 then find the value of a5
tekilochka [14]

Answer:

a₅ = 96

Step-by-step explanation:

We know that:

a₁ = 6

aₙ = -2*aₙ₋₁

Then we want to find the value of a₅

We can do it in two ways, we can use the relation to find the terms as:

a₂ = -2*a₁ = -2*6 = -12

a₃ = -2*a₂ = -2*(-12) = 24

a₄ = -2*a₃ = -2*24 = -48

a₅ = -2*a₄ = -2*(-48) = 96

Then we have a₅ = 96

And we know that this is a geometric sequence, where the ratio between terms is -2, then the n-th term can be written as:

aₙ = a₁*r^(n - 1)

where r is the ratio, in this case, r = -2 and a₁ = 6

Then:

aₙ = 6*(-2)^(n -1)

then:

a₅ = 6*(-2)^(5 - 1) = 6*(-2)^4 = 96

5 0
3 years ago
Nicole took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $2.90 plus $1.75 per mile. The total
Grace [21]

Answer:

25.66 miles

Step-by-step explanation:

fee of $2.90 plus --> $2.90 + _______ = ______

total fare was $44.90--> ______ +______ = $44.90

$1.75 per mile,per mile would be <u>x </u>since the number of miles are unknown

$1.75 per mile --> ______ + $1.75x = ______

<em>Put together:</em> $2.90 + $1.75x = $44.90

<u>Note:</u> It could be written as '$1.75x + $2.90 = $44.90', it really doesn't matter

1. Subtract $2.90 from both sides : <u>$1.75x + $2.90 - $2.90  = $44.90-$2.90 </u>resulting in <u>$1.75x = $44.90</u>

2. Divide $1.75x form both sides: <u>$1.75/$1.75x = $44.90/$1.75</u><u> </u>resulting in <u>x=25.66</u>*rounded from 25.6571428571

<em><u>x=25.66 miles</u></em>

Note: If you are subtracting,adding, or etc. on one side, you HAVE to do it on the other side too.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Step by step what is the answer to 11=12-q
    11·1 answer
  • What is the inverse of the function
    8·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE!!!
    14·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with slope 1/4 and -intercept -1<br> .
    14·2 answers
  • If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound
    12·1 answer
  • what is the length of the earthworm to the nearest inch 1/4 A. inches B. 1/2 inches C. 3/4 inches D.3 inches
    7·1 answer
  • Someone can help me Pleaseee
    12·1 answer
  • El autor usa diálogos interpretados pot personajes para contar la historia
    13·1 answer
  • To prepare for a bake-off, Chad used 520 grams of flour each day for 2 weeks. How many kilograms did Chad use in those 2 weeks?
    8·1 answer
  • Question in the photo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!