1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
5

Chapter one course 2

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]3 years ago
8 0
What you need help with
You might be interested in
Factor completely 36x2− 121.
lesantik [10]
The expression 36x² - 121 is in the 'difference of two squares form' which is (a² - b²)

Factorising (a² - b²) gives (a+b)(a-b)

Factorising 36x² - 121 gives (6x+11)(6x-11)
6 0
2 years ago
A rectangle has a height of 7x^2and a width of 3x^2+ 8x + 7.
Anika [276]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Six times the reciprocal of a number equals 3 times the reciprocal of 2. Find the number
Aleonysh [2.5K]
3=x as the answer would be the reciprocal
6 0
3 years ago
What is the unit rate of 32 miles per gallon
pishuonlain [190]
The unit rate of 32 is 12
6 0
3 years ago
What is the definition for expression in math, please explain clearly.
barxatty [35]
An expression is a mat scentence but not a complet on.Example:2x3. Or  a x 5. I hope I said it clearly for you.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why does it take 3 copies of 1/6 to show the same amount as 1 cooy of 1/2
    8·1 answer
  • If the smallest angle of rotation for a regular polygon is 18°, how many sides does polygon have?
    9·3 answers
  • What is the answer for this problem number 6 and how do you do it
    10·1 answer
  • What is 4 divided by 100
    12·2 answers
  • Please help i will give you brainlest
    12·1 answer
  • 4x^2-x-3=0<br> Solve by completing the square.<br> x= ?
    9·1 answer
  • If you could help I would appreciate it I
    8·2 answers
  • Leah loves chicken wings and is comparing the deals at three different restaurants. Buffalo Bills has 88 wings for \$7$7. Buffal
    11·1 answer
  • Please help I will give brainliest!!
    9·1 answer
  • Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!