X is something you could factor out or 4x
Answer:
its a line
Step-by-step explanation:
2*3/8
whenever dividing the second fraction flips
2*3/8
You can divide by 2 for 2 and 8
2/2=1
8/2=4
1/4*3
=3/4
Answer is 3/4
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
<span>Hope this helps :)</span>