1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
5

7TH GRADE MATH! PLEASE HELP BRAINLIEST ANSWER!

Mathematics
2 answers:
notsponge [240]3 years ago
4 0
Y = kx is the direct variation equation
Fill in the x and y given to solve for k. Then write a new equation with k to solve for future equations.
7 = 2 * k
7/2 = k

y = 7/2 x

21 = (7/2) x
(2/7)(21) = x
6 = x
Harlamova29_29 [7]3 years ago
3 0
<span>If y varies directly with x, the formula of the equation is y=ax, where a is a constant.
y=ax
(21)=a(7)
a=3
y=ax
y=(3)(-1.66)
y=-4.98, x=-1.66

If y varies inversely with x, the formula of the equation is y=a/x, where a is a constant
y=a/x
9=a/2.5
a=22.5
y=22.5/x
y=22.5/-0.6
y=-37.5

I hope this helped! =)
I hope you didn't mind but I got this from a website called: answers.yahoo.com but I got your answer.
</span>
You might be interested in
What can be factored out of the following polynomial?
kifflom [539]
X is something you could factor out or 4x
7 0
3 years ago
Melinda has a 598-page book. If she reads 26 pages each day, how many days will it take for her to finish reading the book?
victus00 [196]

Answer:

23 days

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please help I need this ASAP.
Serjik [45]

Answer:

its a line

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need help :(( I need to divide then put it in simplest form
ValentinkaMS [17]

2*3/8

whenever dividing the second fraction flips

2*3/8

You can divide by 2 for 2 and 8

2/2=1

8/2=4

1/4*3

=3/4

Answer is 3/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost
Eddi Din [679]
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
<span>Hope this helps :)</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tres amigos quieren abrir una empresa dedicada al reciclaje de plasticos. Para eso deben contar con $72.000. Uno de los amigos a
    7·1 answer
  • 3x+ 2y= 4 solving for x
    15·2 answers
  • Why is (3,-5) not a solution to -x+4y=-15
    6·1 answer
  • Find the vertex of this function <br> f(x)= x^2+4x-12
    9·1 answer
  • Tom ate 1/6of the left overs.How much pie did he eat.
    7·2 answers
  • Express the polynomial 6e^2+3e^3+1 in standard form and then classify it.
    13·1 answer
  • Vince helped serve the hot dogs at the first night’s camp.He served 2 each to 118 peaple and 1 each to 87 people How many dogs d
    9·1 answer
  • What is another name for ∠EBC?
    9·1 answer
  • How do proportions work?
    6·2 answers
  • Does the graph below represent a function?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!