1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
4 years ago
10

Roberto is dividing his baseball cards equally among himsef, his brother, and his three friends. roberto was left with nine card

s. how many cards did roberto giveaway.
Mathematics
1 answer:
icang [17]4 years ago
3 0
36 Cards given away
Roberto has nine so that means everyone else also has nine since they're equal
Therefore
9 cards x 4 other people= 36 cards given
You might be interested in
Emily says that a square is always a rectangle. Jenna says a rectangle is always a square. Who is correct and why are they corre
Travka [436]

Answer:

Jenna is right

Step-by-step explanation:

Jenna is right because what makes up a square is its four sides. When calculating the area of a rectangle you use the same formula as you would for a square. A rectangle is just an elongated square.

5 0
2 years ago
Reduce 14 feet to 21 yards to lowest term
stich3 [128]
2 feet to 3 yards


i divided both sides by 7
4 0
3 years ago
Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
dimaraw [331]
$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
5 0
4 years ago
Which of the following statistics would provide a good comparison between data sets?
White raven [17]

Answer:

ans is mean

Step-by-step explanation:

pls make me brainlest pls i beg you

8 0
3 years ago
A class of 28 students has 12 girls. What is the ratio of girls to boys
DochEvi [55]

Answer:

3 girls for every 4 boys

Step-by-step explanation:

Number of girls = 12

Number of boys = 28 - 12 = 16

The ratio of girls / boys = 12/16 = 3/4

8 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the solution of 4.4s+6.2= 8.8s-1.8
    7·1 answer
  • What is the least common multiple of 12 and 5?
    5·1 answer
  • Heeeellpp!!!! <br><br> ABC ≅
    15·2 answers
  • At a snack stand, a milkshake costs $1.49, a cheeseburger costs $3.29, and an order of curly fries costs $2.79. Hong is going to
    11·2 answers
  • What is 38,496 rounded to the nearest ten thousand
    5·2 answers
  • Consider a function f(x) such that f(5x) =x-5/5x-1. Find f(x) and hence write down the domain of f(x).
    6·1 answer
  • Someone help please! Thank you^ explain the steps to get to the answer also. giving brainliest btw
    5·1 answer
  • A tank having length, breadth and height 10 m, 9 m and 8 m respectively. How much petrol does it hold? Ans: 720000 liter​
    9·1 answer
  • Is this correct not sure
    8·1 answer
  • A cereal box manufacturer changes the size of the box to increase the amount of cereal it contains. The expressions n and ​n, wh
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!