In this sum we will calculate using the simple interest.
Simple interest is calculated from the formula :
I = PRT
where I is the interest, P is the principal, R is interest rate per year and t is time in years.
I = 2000 × 3 % x 2
We have to turn 3% to its decimal fraction which is 0.03, so:
I = 2000 × 0.03 × 2
I = 60 × 2
I = 120
Therefore the interest earned in two years will amount to 120 $
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Which equation am I looking at
Answer:
90$
Step-by-step explanation:
(12 pairs of jeans * $7.50) / 1 pair of jeans = 90$
Answer:
1 2 3 6
Step-by-step explanation:
1x6=6
2x3=6
3x2=6
6x1=6