1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
3 years ago
6

Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?

Mathematics
1 answer:
Kamila [148]3 years ago
5 0
each pencil costs $1.5.
You might be interested in
Which expression is equivalent to
Nutka1998 [239]

Answer:1/5

if u do the work in ur head by adding and divide then multiplying the fractions and then divided it by 2.231 u get 1/5 on a calculator

8 0
2 years ago
What is the answer to this word problem or how would I solve it
USPshnik [31]
Its a simultaneous equation:
lets make "x" the used games and "y" the new ones

4x + 2y = 84
6x + y = 78. (multiply this by 2 to cancel out y)
12x + 2y = 156

so now we subtract them:
12x - 4x = 156 - 84
x = 9
used games cost $9
new games cost 78 - 6(9) = $24

Janet has $120 but she already bought 3 NEW games so:
120 - 3(24) = $48 left

48/9 = how many used ones she can buy = 5. something

she can buy 5 used
5 0
2 years ago
What are polynomials?​
Ira Lisetskai [31]

Answer: Polynomials are algebraic expressions that include real numbers and variables.

Step-by-step explanation:

Division and square roots CANNOT be involved in the variables. The variables can only include ADDITION, SUBTRACTION, and MULTIPLICATION. Polynomials contain more than one term. Polynomials are the sums of monomials.

3 0
3 years ago
Note: Images may not be drawn to scale
OleMash [197]

Answer:

  1/3

Step-by-step explanation:

The scale factor is the ratio of image lengths to original lengths. For this pair of figures, the scale factor is ...

  A'B'/AB = 2/6 = 1/3

The scale factor is 1/3.

8 0
2 years ago
Admission to the Hersheypark Theme Park in Hershey, Pennsylvania is $52.95 for an
shepuryov [24]

Answer:

42.95x + 21.95y

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • a cabinet maker used 0.75 gallons of varnish on 10 cabinet doors. At this rate, how many quarts of varnish are required for 25 c
    10·1 answer
  • A box contains 15 yellow,15 orange, and 15 green tennis balls. If Izzy draws a tennis ball at random out of the box,what is the
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME! I NEED A MATH PRO! (see attachment) best answer get's brainliest, 5 stars, and a thanks! Sorry for asking the sa
    5·1 answer
  • Please help me thanks!!​
    13·1 answer
  • If Mrs. White gets paid $300.00 for working 40 hours, how much did she get paid for 1 hour
    11·2 answers
  • Guys please help, does this look ok? :)<br>I'll give brainliest as well &lt;3​
    7·2 answers
  • Can some one answer this
    10·1 answer
  • Choose the following rule that CORRECTLY describes a dilation :
    7·1 answer
  • How do you determine a function if a relation is a function <br>​
    8·1 answer
  • The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!