Answer:
40-15-12= 13
Step-by-step explanation:
15 + 12 + x = 40
Solve for x
Answer:
Step-by-step explanation:
3y = -2x - 5
y = -2/3x - 5/3
perp: 3/2
y - 1 = 3/2(x + 6)
y - 1 = 3/2x + 9
y = 3/2x + 10
Answer:
4(3x-10)
Step-by-step explanation:
12x-40 = (4*3)x-(4*10) = 4(3x-10). The GCF is 4.
Answer:

Step-by-step explanation:




To solve this, you divide the price by the amount of ounces, and find the one which results in the smallest number. That was B, $4.29 for 12 ounces.