1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
4 years ago
14

What is 0.523 divided by 10 exponent 2 ?

Mathematics
1 answer:
vodka [1.7K]4 years ago
8 0
Same as 0.532/100 =0.00532
You might be interested in
10 points to whoever answers this CORRECTLY and QUICKLY. Thanks
Ainat [17]
1 solution 

x = -1/2

-------------------------------------
4 0
3 years ago
Heyyyyy! Need Help with this! I will give brainliest to correct answer!! <3
Alex787 [66]

Answer:

The answer is 1/8 pints left

Step-by-step explanation:

If you had 3/4 pints already and you poured 5/8 pints into your glass, you would only have 1/8 pints left. First you need to make them both have the same denominator (8) to do that you need to multiply 3/4(2)=6/8. 6/8-5/8=1/8 pints left.

5 0
3 years ago
Please help me solve this (ASAP)
joja [24]
Since complementary angles add to 90°, (4x - 1) and (5x + 19), also add to 90°.

Thus, lets form an equation:

90 = 5x + 19 + 4x - 1
72 = 9x
x = 9

Thus, the measure of angle B is 64°.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
During the election for class president, 40% of the students voted for jennifer, and 60% of the students voted for kevin. 300 st
Sholpan [36]
120 students voted for Jennifer and 180 students voted for Kevin. 60 students voted more for Kevin than for Jennifer.
3 0
3 years ago
Mr. Levy has a budget of $18,000. Uniforms for the marching band cost $315 each, and he needs 62 uniforms. He says, "Since 60x$3
svetoff [14.1K]

Answer:

No. See explanation  below.

Step-by-step explanation:

No.

Since 60 × $300 = $18,000, he would be exactly at budget if he needed 60 uniforms and if each uniform cost $300, but he needs more than 60 uniforms, and each uniform costs more than $315, so the total cost is definitely more than $18,000.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A water tank is being filled with water. Before water is pumped in, the water level in the tank is 11 inches high. After 20 minu
    10·1 answer
  • Use the data in the following table, which summarizes results from 179 pedestrian deaths that were caused by accidents. If two d
    15·1 answer
  • At a certain university the student to teacher ratio is 16:1 there are 2,00 students enrolled how many teachers have to be emplo
    13·1 answer
  • If 2.70 L of propane at 24°C and 57.2 kPa is completely burned in excess oxygen, how many moles of carbon dioxide will be produc
    11·1 answer
  • Helppp and explain than you
    15·2 answers
  • ILL BRAINLIEST YOU HELP ME PLEASE
    9·1 answer
  • What’s the slope for this lines i need help please
    12·1 answer
  • Brainliest if your first answer
    6·1 answer
  • Hey guys so I need help with my math homework what is 4/5 to 1/6 one third away from
    6·1 answer
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!