1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
11

Roger is buying a new pair of shoes for 25% off. If the original price of the shoes was $80.00, how much money is Roger saving o

n the shoes?
Mathematics
2 answers:
rusak2 [61]3 years ago
4 0
First, you would need to create an equation for this problem. Remember, 25% = 0.25
0.25 × $80.00

Now, all you would need to do is solve it. 
0.25 × $80.00 = $20.00

Roger is saving $20.00. 

I hope this helps!

wlad13 [49]3 years ago
3 0
Well, we know that 25% is also 1/4 and if we multiply $80.00 by 1/4 you get $20 so the answer is $20.
You might be interested in
Find the slope I will give brainliest if right.
cestrela7 [59]
Rise over run = y2 - y1 / x2 - x1
3-12/-8 - (-17)
-9/ 9 which simplifies to —> -1 = slope
4 0
3 years ago
Solve for x I need help on questions 5 & 6
Effectus [21]

Answer:

#5 x=8, #6 x=5

Step-by-step explanation:

Theyre vertical so for number 5 you would have the equation

5x+15=55

    -15   -15 from both sides

5x=40

divide by 5 from both sides and you get

x=8

Same thing vertical so you would have  

16x+7=87

    -7    -7 from both sides

16x=80

divide by 16 from both sides

x=5

3 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 56a^3-8a
dybincka [34]

Answer:

8a

Step-by-step explanation:

56a^3-8a\\8a(7a^2-1)\\8a

7 0
3 years ago
Rudgolf goes to a store looking to buy comic books and CDs. Comic books cost 15 each and cds cost 10
andre [41]

Answer:

what to find the sum of Rs or

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this
Alisiya [41]
Woahhhh lol one sec
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions can be found for the linear equation?<br><br> 3(x + 4) = 3x + 4
    5·1 answer
  • What is 24.012 divided by 6?
    6·2 answers
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • a party size bag of tortilla chips normally costs 3.80 the market has them on sale for 2.85 what is the percentage of the discou
    13·1 answer
  • Subtract: 7 9/16 - 4 2/4<br> A.3 7/12<br> B.3 1/16<br> C.3 7/20<br> D.3 11/12
    14·1 answer
  • 74.052 using expanded form with fractions and expanded form with decimals
    9·1 answer
  • What does 1 quart -1 pints equal?
    9·1 answer
  • A bag contains 5 yellow blocks, 2 green blocks and 3 blue blocks. If you choose one block and then another block without putting
    9·1 answer
  • What is 10 of 25%......................................
    15·1 answer
  • Help please I only have 10 minutes TT
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!