1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
6

julie buys 2kg of apples and 7kg of pears £12.70. the pears cost £1.30 per kilogram what is the price per kilogram of the apples

? show your working out
Mathematics
2 answers:
Natali [406]3 years ago
8 0

Answer:

£1.80 is the price per kilogram of the apples

Step-by-step explanation:

Here, x represents the number of apples per kilogram  and y represents the number of pears per kilogram.

As per the statement:

Julie buys 2kg of apples and 7kg of pears £12.70.

⇒2x+7y = 12.70          ....[1]

It is also given that the pears cost £1.30 per kilogram

⇒y =£1.30

Substitute in [1] we have;

⇒2x+7 \cdot 1.30 = 12.70  

⇒2x+9.10= 12.70  

Subtract 9.10 from both sides we have;

⇒2x= 3.60  

Divide both sides we have;

x =£1.80

Therefore, £1.80 is the price per kilogram of the apples

Maru [420]3 years ago
4 0
1.44 per kg

take 1.3 x 2, then subtract 12.7, finally divide that by 7
You might be interested in
Kate can run 5 blocks per minute she wants to run 80 blocks how long will it take her to finish if she has already run 20 blocks
ki77a [65]

12 minutes because 80-20 is 60 and 60 divides by 5 is 12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the length indicated. find CE
torisob [31]
Okay, to find length CE, your going to know the value of <em>x</em>. Length BC + CE = BD + DE.
3x+47+x+26=27+x+10
Simplify the equation to get
4x+73=37+x
you can choose one of four ways to continue, but I will choose to subtract x
3x+73=37
Subtract 73 from both sides of the equal sign
3x=-36
divide by 3 on both sides of the equal sign to get the value of x
x=-12

Now, plug in -12 for x in length CE to get -12+26=14
6 0
3 years ago
I will give brainlyest
Umnica [9.8K]

Answer:

hii

how are you

feeling bored

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly
Gnoma [55]

Answer:

3:30 pm

Step-by-step explanation:

Games : 1 hour

Cleaning : 1 hour

Homework: 30 minutes

Total time

1+1+ 30 minutes

She started at 1 pm

1 + 2 hour 30 minutes

1 +2 hours = 3 pm

3+30 minutes = 3:30

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
if there are 2040 seats in a section of a stadium, 20 seats in the first row, and 4 more seats in each row, how many rows are th
Lorico [155]


2040 = n/2(20+(n-1)4)

4080 = n(20+4n-4)

4080= 20n +4n^2 -4n

1020 = 4n + n^2

n^2 +4n -1020 =0

use common formula (can't write out so just look at answers. sorry)

which gives answers of n=-34 and n=30. since n can only be positive, n=30 so there are 30 rows. I liked that challenge

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does circumference stand for?
    5·2 answers
  • The point (Negative StartFraction StartRoot 2 EndRoot Over 2 EndFraction, StartFraction StartRoot 2 EndRoot Over 2 EndFraction)
    12·2 answers
  • Which is heavier 9 5/8 or 9 3/4 pounds
    7·1 answer
  • A sample of 100 workers located in Atlanta has an average daily work time of 6.5 hours with a standard deviation of 0.5 hours. A
    15·2 answers
  • 2 Which statement is the converse of “If it is a 300
    10·2 answers
  • Completing the sqaure <br> x^2+14x+34
    12·1 answer
  • What is the domain and range of f(x)= |x+6|
    11·2 answers
  • Evaluate the following expression.
    10·1 answer
  • The newspaper in Haventown had a circulation of 80,000 papers in the year 2000. In 2010, the circulation was 50,000. With x=0 re
    13·2 answers
  • Solveeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!