1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
8

Suppose that you walk 10mi express the distance in yards

Mathematics
2 answers:
son4ous [18]3 years ago
8 0

1 mile = 1760 yds

Therefore, if we multiply 1760 by 10 we will get 10 miles in yards

1760 * 10 = <em>17600 yards</em>

Hope it was helpful and clear.

Cheers,

posledela3 years ago
6 0
^ yes I second that answer
You might be interested in
Please help mee pleaseee
nalin [4]

Answer:

The exact answer in terms of radicals is x = 5*\sqrt[3]{25}

The approximate answer is x \approx 14.62009 (accurate to 5 decimal places)

===============================================

Work Shown:

Let y = \sqrt[5]{x^3}

So the equation reduces to  -7  = 8-3y

Let's solve for y

-7 = 8-3y

8-3y = -7

-3y = -7-8 ... subtract 8 from both sides

-3y = -15

y = -15/(-3) ... divide both sides by -3

y = 5

-----------

Since y = \sqrt[5]{x^3} and y = 5, this means we can equate the two expressions and solve for x

y = 5

\sqrt[5]{x^3} = 5

x^3 = 5^5 Raise both sides to the 5th power

x^3 = 3125

x = \sqrt[3]{3125} Apply cube root to both sides

x = \sqrt[3]{125*25}

x = \sqrt[3]{125}*\sqrt[3]{25}

x = \sqrt[3]{5^3}*\sqrt[3]{25}

x = 5*\sqrt[3]{25}

x \approx 14.62009

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
How do i solve these questions? <br><br> can someone please tell me thanks :)
Vika [28.1K]
To find the area of this just add the units I believe which is 21
Hope this helps good luck. Not sure if this is 100% right my last year teacher was a sucky one
6 0
3 years ago
The table below shows the number of school absences each day.
Vladimir79 [104]

Answer

A

Step-by-step explanation:

Did it on edge20202

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jorge needs a string that is 4 feet long. so far, his string is 44 inches. is it long enough or does he need to make it longer
dexar [7]
He needs it 4 inches longer because 4 ft is 48 inches.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Show steps to solve these systems of equations using the substitution method:
    8·1 answer
  • A rope 29 ft long rope is tied to the top of a flag pole. The rope is staked to the ground 21 ft away from the base of the pole.
    15·2 answers
  • If A bag of chips is 1.29 and the drink cost 0.89 how much will it cost with a coupon for 0.75
    10·2 answers
  • Does a trend line always pass through every point on a scatter plot?
    12·2 answers
  • Six of King Arthur’s knights are sitting around the Round Table eating peanuts. Since each knight suspected the others of not sh
    15·2 answers
  • It’s timed please help<br><br> 3.2b-4.7b=3b-3.3 <br><br> What dose b equal
    11·1 answer
  • There are 18 pieces of chalk. The ratio of chalk that is yellow to chalk that is not yellow is 1 to 2. How many pieces of chalk
    7·2 answers
  • 3x + 4y = 9<br> 3x - 4y = 12
    6·2 answers
  • A clothing store salesperson makes a 5% commission on sales each day. If the salesperson sells $200 worth of clothes, how much d
    11·1 answer
  • Points A and B have coordinates (8, 3) and (p, q) respectively. The equation of the perpendicular
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!