1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
12

Show all work. PLEASE HELP!!!!

Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
7 0
(a) Using the table, give the values fo rthe inverse


1) original table of values:


x      1     2     3    4    5

f(x)   0     1     1    5    3


2) The inverse of the function is obtained by exchanging x and f(x), this is:


                   ( x, f(x) ) → ( f(x), x)


3) So, the table of values of the inverse of the given function is:


x          0    1     1      5     3

f⁻¹ (x)   0     1     2     3     4


(b) Is the inverse a function?


No, the inverse is not a function, since the table of the inverse shows that the x -value 1 has two different images.


This ambigüity is opposite to the definition of a function, which requires that any input value has only one output. For that reason, the inverse is not a function. You cannot tell whether the image of 1 is 1 or 2, because both are images of the same value.
You might be interested in
What is the area of the parallelogram represented by the vertices A(-6, -1), B(-2, -1), C(-1, -4) and D(-5, -4)?
kramer

Answer: 12 units²

Step-by-step explanation:

To find the area of a parallelogram, we use the formula A=l×w. To find the length and width, let's graph out the parallelogram to get a better view. Let's refer to the picture attached to see what the graph looks like. The length is 4 units while the width is 3 units. Therefore we multiply.

A=4×3=12 units²

Now, we know the area is 12 units².

3 0
3 years ago
3 T-shirts cost $12. How<br> much will 50 T-shirts<br> cost?
LekaFEV [45]

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ramon bought two pullovers on a buy one, get one 30%-off offer. Each pullover had a list price of $20. How much did Ramon pay fo
Oksanka [162]
First multiply 20 by .3 (30%)
This will give you a product of 6.
Subtract 6 from 20 (14)
$14 added to $20 is equal to $34
Ramon spent $34 on the pullovers
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Any one help please
zvonat [6]

Answer:

1: male + female \leq 30

2: 140 + 25x \geq 550

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Use the distributive property to write the following expression as an equivalent algebraic expression.
ladessa [460]
D

-2(-4+c)
-2 x -4= 8
-2 x c= -2c
8-2c
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line shown below?
    5·2 answers
  • I suck at this, does anyone know?
    15·1 answer
  • What is the 3rd term when -4x+6x3+2-2x2+x4 is arranged in descending order
    10·1 answer
  • Jacquie has 20 postcards in her collection. each time she goes on vaction she buys 8 postcard to add to her collection. The tota
    15·1 answer
  • Find the value of y?
    5·1 answer
  • Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a students discount of $30. His mother gave him 1/2 of
    13·2 answers
  • In a test of a printed circuit board using a random test pattern, an array of 14 bits is equally likely to be 0 or 1. Assume the
    15·1 answer
  • Given g(x)=30-6x, find g(-4)=____?
    8·1 answer
  • Jim's parents keep a chart on the wall where they mark how much Jim grows each year. When Jim was 15, he grew 1/4 of an inch and
    6·1 answer
  • Plane tickets to Europe will cost $1,550 per person. Write an equation to show the relationship between the number of people, p,
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!